W czasie całego spotkania wyczuwalna była przewaga Szwajcarów, ale grali oni wolno i statycznie. Potrafili wykorzystać to piłkarze Hondurasu, którzy stworzyli Helwetom kilka groźnych sytuacji. Wynik spotkania to jednak bezbramkowy remis. Oznacza to, że żadnej z tych drużyn nie zobaczymy w fazie pucharowej.

Pierwszą połowę rozpoczęli spokojnie Szwajcarzy. Piłka co chwilę lądowała poza boiskiem. W 12. minucie akcja nabrała tempa. Ładną sytuację rozegrali Helweci - Inler strzelił z 16 metrów, ale piłka minęła się z bramką Hondurasu.

W 15. minucie w pole karne wbiegł Suazo - mało brakowało, by wpadła pierwsza bramka w tym meczu, jednak kontratakował Benaglio. W 17. minucie nadarzyła się okazja dla Szwajcarów. Genialnie dośrodkował Barnetta w pole karne rywali i główkował Derdiyok - nieskutecznie. Piłka minęła bramkę Valladaresa dosłownie o centymetry.

W 22. minucie piekielnie mocno z 30 metrów huknął Barnetta - Valladares obronił "na raty". W 36. minucie mocny strzał w wykonaniu Bernandeza z ok. 35 metrów. Piłka poszybowała w trybuny. Niecałe 2 minuty musieliśmy czekać na kolejne wystrzelenie piłki z boiska. Tym razem bohaterem sytuacji był Derdiyok zupełnie niezagrażający bramce.

W 44. minucie Derdiyok dośrodkował z prawej części boiska, ale Fernandes nie wykorzystał pozycji do strzału i odegrał pod bramkę, pod którą świeciły pustki. W pierwszej połowie spotkania Helweci atakowali lepiej od przeciwników, ale obrona Hondurasu stawiała skuteczny opór.

Akcja w drugiej połowie rozpoczęła się od strzału w 49. minucie gry. Yakin huknął z 17 metrów, ale piłka minęła bramkę. W 50. minucie sędzia przerwał grę. W polu karnym głowami zderzyli się Palacios i Grichting. Obaj piłkarze leżeli na murawie dłuższą chwilę.

Nieprawdopodobna sytuacja wydarzyła się w 53. minucie. Alvares genialnie ominął szwajcarskiego obrońcę i dośrodkował do Suazo. Ten w sytuacji sam na sam z bramkarzem spudłował strzałem główką. W 56. minucie Yakina strzelał z 28 metrów, jednak bez kłopotów piłkę złapał Valladares.

W 60. piękny kontratak w wykonaniu Helwetów. Uderzył Barnett z piętnastu metrów, ale piłka skutecznie zgaszona została przez Valladaresa. Groźnie zrobiło się w 64. minucie - w sam środek bramki huknął Derdiyok; Valladares poradził sobie z obroną. W 66. minucie próbował strzelić z rzutu wolnego Yakin, jednak akcja skończyła się na uderzeniu w mur z zawodników.

80. minuta stworzyła sytuację Lichsteinerowi, który strzelił z 17 metrów - niecelnie. W 91. minucie znowu bardzo groźnie zrobiło się w polu karnym Helwetów po rzucie rożnym. Trzem zawodnikom Hondurasu zabrakło dosłownie milimetrów, by przejąć piłkę i skierować ją do siatki. Żadna z reprezentacji nie wykorzystała 4 minut doliczonych przez sędziego.

Szwajcaria zmarnowała szansę awansu do 1/8 finału mistrzostw świata w RPA. Spotkanie zakończyło się wynikiem 0:0.

Szwajcaria - Honduras 0:0

Składy:

Szwajcaria: Diego Benaglio - Stephan Lichtsteiner, Stephane Grichting, Steve von Bergen, Reto Ziegler - Tranquillo Barnetta, Goekhan Inler, Benjamin Huggel (78. Xherdan Shaqiri), Gelson Fernandes (46. Hakan Yakin) - Eren Derdiyok, Blaise Nkufo (69. Alexander Frei)

Honduras: Noel Valladares - Osman Chavez, Maynor Figueroa, Victor Bernardez, Mauricio Sabillon - Edgar Alvarez, Wilson Palacios, Hendry Thomas, Jerry Palacios (78. Georgie Welcome) - Ramon Nunez (67. Walter Martinez), David Suazo (87. Danilo Turcios)

Żółte kartki: Thomas (5. min.), Fernandes (35. min.), Suazo (59. min.), Chavez (66. min.), Palacios (90. min.)

Sędzia: Hector Baldassi (Argentyna)

Widzów: 28 042

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.