W strugach ulewnego deszczu rozpoczęły poniedziałkowe spotkanie drużyny Włoch i Paragwaju. Już pierwsze minuty spotkania pokazały, że dla Włochów nie będzie to spacerek. Paragwajczycy byli dobrze zorganizowani w grze obronnej. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

Skutecznie blokowali strzał Montolivo w 4. minucie oraz powstrzymali Iaquintę w 16. minucie, który próbował wymusić rzut karny. W 21. minucie błąd-wielbłąd jednego z obrońców Paragwaju. Piłkę przejął Montolivio, ale jego strzał zza pola karnego był wyjątkowo anemiczny i bramkarz Włochów ze stoickim spokojem zrobił to co do niego należało.

W 39. minucie spotkanie piłkarskie Włochy zamarły. Bramka dla Paragwaju! Po dośrodkowaniu Torresa, Alcaraz w pojedynku główkowym ośmieszył Cannavaro oraz De Rossiego i wpakował piłkę do bramki obok bezradnego Buffona. To był pierwszy celny strzał Paragwaju w tym spotkaniu... a'la pizza capriciozza z najlepszej restauracji w Palermo! Bramka palce lizać!

W drugiej połowie piłkarze Paragwaju nie rezygnowali z podwyższenia wyniku. W 54. Minucie kapitalnym uderzeniem popisał się Vera. Piłka po jego strzale przeleciała jednak tuż obok spojenia słupka z poprzeczką.

Gdy wydawało się, że zespół z Ameryki Południowej ma Włochów "na tapecie", ci strzelili wyrównującą bramkę. W 63. minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez Pepe, brakiem zdecydowania przy wyjściu do piłki popisał się bramkarz Villar. De Rossi nie mógł zmarnować takiej okazji i jej nie zmarnował. Z najbliższej odległości posłał piłkę do bramki.

W ostatnich minutach spotkania Paragwajczycy czekali na gwizdek sędziego jak na zbawienie. Ich prośby zostały wysłuchane. Oddali jeden celny strzał na bramkę mistrzów świata i zremisowali ostatecznie z Włochami 1:1.

Włochy - Paragwaj 1:1 (0:1)

0:1 - Alcaraz (38. min.)

1:1 - De Rossi (63. min.)

Żółte kartki: Caceres (61. min.)

Składy:

Włochy: Gianluigi Buffon - Gianluca Zambrotta, Fabio Cannavaro, Giorgio Chiellini, Domenico Criscito - Riccardo Montolivo, Daniele De Rossi, Claudio Marchisio, Simone Pepe - Vincenzo Iaquinta, Alberto Gilardino.

Paragwaj: Justo Villar - Carlos Bonet, Paulo Da Silva, Claudio Morel, Antolin Alcaraz - Enrique Vera, Victor Caceres, Aureliano Torres, Cristian Riveros - Nelson Valdez, Lucas Barrios.

Sędzia: Benito Archundia (Meksyk)