Pierwszy dzień piłkarskich mistrzostw świata w RPA nie wyłonił żadnego zwycięzcy. Dwa spotkania grupy A zakończyły się remisami - w meczu drużyny gospodarzy z Meksykiem było 1:1, a Francja i Urugwaj nie zdobyły żadnego gola.

Najbardziej spektakularna była 40-minutowa ceremonia otwarcia, w której dominowały afrykańskie rytmy i kolorystyka. Mottem mundialu jest hasło "Witamy w kolebce świata".

Tancerze, trębacze, bębniarze oraz gwiazda muzyki R. Kelly uświetnili show z udziałem 1580 osób, który na stadionie obserwowało 90 tysięcy kibiców przybyłych głównie na mecz otwarcia z udziałem reprezentacji RPA i Meksyku. Chór gospel z dzielnicy Soweto wykonał oficjalny hymn turnieju "Znak zwycięstwa".

Ale i rozegrany po godzinnej przerwie na Soccer City w Johannesburgu mecz mógł się podobać. 11 czerwca nadal jest szczęśliwy dla reprezentacji Meksyku, która tego dnia po raz piąty grała w mistrzostwach świata i jeszcze nie przegrała.

Ogłuszający doping prawie 90 tysięcy kibiców i tumultu tworzonego przez słynne już trąbki wuwuzele pomogły w zdobyciu pierwszej bramki mistrzostw przez gospodarzy, której autorem był w 54. minucie Siphiwe Tshabalala. W 79. minucie wyrównał Rafael Marquez.

Tradycji stało się zadość - na otwarcie mundialu gospodarze turnieju jeszcze nie przegrali.

W drugim piątkowym meczu sędzia pokazał pierwszą czerwoną kartkę. Na dziewięć minut przed końcowym gwizdkiem z boiska usunięty został Nicolas Lodeira. Francuzi od tego momentu przeprowadzili szturm na bramkę rywala, ale zabrakło im skuteczności. Skończyło się 0:0.

W sobotę trzy kolejne spotkania: w grupie B Korea Południowa zagra z Grecją, a Argentyna z Nigerią, natomiast w grupie C Anglia zmierzy się z USA.