Na internetowym portalu Facebook ponad 50 tys. fanów ma profil, którego zadaniem jest skłonienie portugalskich piłkarzy grających w mistrzostwach świata w RPA do zapuszczenia wąsów. Miałoby to zjednoczyć drużynę. Zawodnicy na razie nie odpowiadają na te apele.

Na profilu znajduje się bogata galeria m.in. portugalskich gwiazd piłkarskich oraz zwykłych obywateli tego kraju z bujnymi wąsami, a także fotomontaże, na co dzień gładko ogolonych, grających w obecnej reprezentacji zawodników z pożądanym zarostem.

Część zdjęć pochodzi z lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia i można na nich zobaczyć m.in. Carlosa Manuela, którego gol dał drużynie z Półwyspu Iberyjskiego awans na mundial w 1986 roku oraz Chalanę, który podczas Euro 1984 dorobił się przezwiska "Chalanix". Ze względu na niesamowitą szybkość piłkarza i właśnie wąsy nawiązywało ono do znanego z komiksów Asterixa.

Po tym jak zdobyliśmy już 50 tysięcy fanów chcemy przekroczyć liczbę dwa razy większą. Jednak naszym głównym celem jest przekonanie piłkarzy do zapuszczenia wąsów, a to jest znacznie trudniejsze - mówi pomysłodawca akcji Joao Carmona. Przyznaje jednak, że zawodnicy zapytani wprost o to czy porzucą swoje maszynki do golenia zakłopotani odpowiadali, że raczej nie.

Jedynie obrońca Bruno Alves w jednym z towarzyskich meczów przed mistrzostwami świata pojawił się z delikatnym wąsikiem, ale pozbył się go jeszcze zanim rozpoczął się turniej w RPA.

W pierwszym swoim meczu na mundialu Portugalia bezbramkowo zremisowała z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Dziś zmierzy się z Koreą Północną.