Hiszpańscy piłkarze mają dostać po 600 tys. euro za zdobycie mistrzostwa świata - poinformowała miejscowa prasa. Byłyby to największe premie za zwycięstwo w rozpoczynającym się w piątek turnieju.

Według mediów, za sam awans do finału mistrzowie Europy mają otrzymać po 120 tys. euro. Informacji tych nie potwierdziła rzeczniczka hiszpańskiej federacji, ale ich nie zdementowała - podobnie jak sami piłkarze. Wysokość nagród wywołała już krytyczne reakcje w dotkniętej kryzysem Hiszpanii.

Zawsze pojawia się ten sam problem. Piłkarze też mają krewnych i znajomych dotkniętych kryzysem. Nie można jednak mieszać tych rzeczy - odpowiadał na pytania dziennikarzy bramkarz reprezentacji Hiszpanii Iker Casillas, podczas konferencji prasowej przed wtorkowym meczem z Polską w Murcji. To właśnie Casillas oraz Xavi i Carles Puyol negocjowali z hiszpańską federacją wysokość premii.

Oprócz Hiszpanii najwyższe nagrody za zdobycie mistrzostwa świata mają obiecane Anglicy - po 475 tys. euro, Francuzi - po 390 tys. i Brazylijczycy - po 180 tys.

Hiszpania w RPA zagra w grupie H ze Szwajcarią, Hondurasem i Chile.