W meczu grupy E piłkarskich mistrzostw świata Holandia pokonała 1:0 Japonię. Zmiany w tempie gry przyniosła dopiero druga połowa. Zwycięskiego gola w 53. minucie zdobył Wesley Sneijder.

Pierwsza połowa meczu zakończyła się bezbramkowym remisem. Do przerwy mecz był beznadziejnym widowiskiem. Japończycy, wystraszeni renomy rywala, wycofali się na własną połowę i czekali na ataki Holendrów. Ci jednak rozgrywali piłkę w tak ślamazarnym tempie, że nie udało im się przeprowadzić ani jednej groźnej akcji.

"Pomarańczowi" najlepiej się czuli, gdy mogli swobodnie wymieniać podania do tyłu lub w poprzek boiska. Kibice ziewali z nudów. Japończycy czasami wyprowadzali szybsze kontry, ale nie byli w stanie ich skutecznie wykończyć.

W sumie w pierwszej połowie obejrzeliśmy dwa celne, ale niegroźne strzały. Holendrzy, a konkretnie Rafael van der Vaart kopnął w kierunku bramki Eiji Kawashimy dopiero w doliczonym czasie gry.

Na drugą połowę Holendrzy wyszli bardziej pobudzeni i na efekty nie trzeba było długo czekać. Robin van Persie wycofał piłkę do Wesleya Sneijdera. Pomocnik Interu Mediolan huknął z woleja i zdobył zwycięskiego gola. Trzeba jednak zauważyć, że niezbyt udaną interwencją popisał się Eiji Kawashima, który rzucił się zbyt szybko i piłka przełamała mu ręce, po czym wpadła do siatki.

Japoński bramkarz zrehabilitował się w końcówce, gdy wygrała dwa pojedynki z Ibrahimem Afellaym. To były znakomite okazje do podwyższenia rezultatu. Te zmarnowane szanse mogły zemścić się na Holendrach już w doliczonym czasie gry, Shinji Okazaki strzelił z woleja tuż nad poprzeczką.

Zwycięzca meczu Holandii z Japonią będzie bardzo bliski awansu do 1/8 finału mistrzostw świata w RPA. Oba zespoły wygrały bowiem swoje inauguracyjne spotkania w grupie E.

Holandia-Japonia 0:0 (do przerwy)

Składy:

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong, Rafael van der Vaart - Robin van Persie.

Japonia: Eiji Kawashima - Yuki Abe, Yuji Nakazawa, Tulio Tanaka, Yuichi Komano - Yuto Nagatomo, Yasuhito Endo, Makoto Hasebe, Daisuke Matsui, Keisuke Honda - Yoshito Okubo.

Sędzia: Hector Baldassi (Argentyna)

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.