Co to był za mecz! Maroko dwukrotnie wychodziło na prowadzenie, a Hiszpania dwa razy odrabiała straty. Ostatecznie na stadionie w Kaliningradzie padł remis 2:2. W drugim meczu tej grupy Portugalia zremisowała z Iranem 1:1, a to oznacza, że z pierwszego miejsca do fazy pucharowej awansuje Hiszpania, a z drugiego Portugalia. Podopieczni Fernando Hierro w 1/8 finału zagrają z Rosją.

Khalid Boutaib strzela bramkę dla Maroka /Martin Divisek /PAP/EPA

Już pierwsze minuty pokazały, że zespół z Afryki nie będzie miał respektu dla utytułowanego przeciwnika. Zawodnicy trenera Herve Renarda rozpoczęli z animuszem, agresywnie i w 14. minucie objęli prowadzenie. "Asystę" na spółkę zaliczyli jednak Sergio Ramos i Andres Iniesta, po których nieporozumieniu w okolicach linii środkowej Khalid Boutaib popędził z piłką samotnie w stronę hiszpańskiej bramki i pewnie pokonał Davida de Geę.

Iniesta zrehabilitował się za swój błąd już po pięciu minutach. Po składnej akcji idealnie wyłożył piłkę Isco, a piłkarz Realu Madryt pewnym uderzeniem pod poprzeczkę wyrównał.

Do końca pierwszej połowy gole już nie padły. Choć znaczną optyczną przewagę mieli mistrzowie globu z 2010 roku, to akcje Marokańczyków były groźniejsze. W 24. minucie Boutaib przegrał pojedynek oko w oko z de Geą, a nieco później Hakim Ziyech groźnie uderzył nad poprzeczką. Hiszpanie odpowiedzieli kolejnym udanym zagraniem Iniesty, po którym Diego Coście centymetrów zabrakło, by szpicem buta umieścić piłkę w siatce.

Druga połowa rozpoczęła się od mocnego uderzenia, a właściwie bomby Nordina Amrabata, po której piłka trafiła w spojenie słupka z poprzeczką i wyszła w pole. W 62. minucie piłkę po strzale głową Isco tuż sprzed linii bramkowej wybił Romain Saiss.

W 81. min po rzucie rożnym rezerwowy Youssef En-Nesyri ładnym strzałem głową pokonał de Geę i było 2:1.

Hiszpanie rzucili się do odrabiania strat i cel osiągnęli w 90. minucie. Po rzucie rożnym Dani Carvajal dośrodkował w pole karne, a wprowadzony na boisko kwadrans wcześniej Iago Aspas efektownym "krzyżakiem" umieścił piłkę w siatce. Sędzia boczny sygnalizował spalonego, ale chyba miał na myśli wbiegającego przed zagraniem Carvajala zza bocznej linii Rodrigo Moreno. Rawszan Irmatow, który prowadził 11. w karierze spotkanie w MŚ, skorzystał z analizy VAR i uznał, że gol został zdobyty prawidłowo. 2:2.

W innym meczu tej grupy Portugalia zremisowała z Iranem 1:1, a takie wyniki oznaczają, że Hiszpania zajęła pierwsze miejsce w grupie. W 1/8 finału mistrzowie świata z 2010 roku zagrają z gospodarzem turnieju - Rosją. Portugalia zmierzy się z niepokonanym jak dotąd Urugwajem.