​Wyjście z grupy - to cel reprezentacji Japonii na startujące za trzy tygodnie piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii. I nie jest bez szans, jeśli tylko Keisuke Honda i Shinji Kagawa zagrają na wyższym poziomie, niż w minionym sezonie ligowym. Kibice "Niebieskich Samurajów" mogą być za to spokojni o grę defensywną, bo trener Alberto Zaccheroni nauczył Japończyków słynnego włoskiego catenaccio.

Trener: Alberto Zaccheroni

Barwy: Niebieskie

Mecze grupowe:

14 czerwca z Wybrzeżem Kości Słoniowej

19 czerwca z Grecją

24 czerwca z Kolumbią

Największa gwiazda: Keisuke Honda

Najdroższy piłkarz: Shinji Kagawa - 22 mln euro

Występy na mundialu: Nieprzerwanie od 1998 roku

Największe sukcesy: 1/8 finału w 2002 i 2010 roku

Rekordy:

Yasuhito Endo - najwięcej meczów w kadrze - 141

Kunishige Kamamoto - najwięcej bramek w kadrze - 80

Ciekawostki:

- Japończycy to jedna z nielicznych nacji, w której większe sukcesy osiąga kobieca reprezentacja futbolowa: Japonki są aktualnymi mistrzyniami świata i wicemistrzyniami olimpijskimi, podczas gdy ich koledzy po fachu o takich sukcesach mogą tylko pomarzyć.

- Profesjonalni piłkarze grają w reprezentacji Japonii dopiero od początku lat 90. XX wieku. Wcześniej kadra opierała się na amatorach, których największym sukcesem był brązowy medal olimpijski wywalczony w 1968 roku w Meksyku.

- Reprezentanci kraju są w Japonii gwiazdami pop-kultury. Gdy pierwszy z nich - legendarny Hidetoshi Nakata - rozpoczął grę w lidze włoskiej, w kraju pojawiły się biura podróży, specjalizujące się w organizowaniu wycieczek na jego mecze. Obecnie podobne grupy Japończyków podróżują przede wszystkim do Włoch, gdzie w Mediolanie grają Keisuke Honda oraz Yuta Nagatomo - oraz do Anglii na mecze Shinjiego Kagawy z Manchesteru United.

- Oficjalną maskotką reprezentacji Japonii na mundial w Brazylii jest Pikachu - najsłynniejszy pokemon z serii gier na konsole Nintendo. Wraz z dziesięcioma innymi pokemonami stworzył nawet odpowiednik japońskiej reprezentacji.

Kadra Japonii na mistrzostwa świata:

Bramkarze: Eiji Kawashima (Standard Liege), Shusaku Nishikawa (Urawa Reds), Shuichi Gonda (FC Tokyo);

Obrońcy: Yasuyuki Konno (Gamba Osaka), Masahiko Inoha (Jubilo Iwata), Yuto Nagatomo (Inter Mediolan), Masato Morishige (FC Tokyo), Atsuto Uchida (Schalke 04 Gelsenkirchen), Maya Yoshida (Southampton), Hiroki Sakai (Hannover 96), Gotoku Sakai (VfB Stuttgart);

Pomocnicy: Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Makoto Hasebe (FC Nuerenberg), Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima), Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka), Keisuke Honda (AC Milan), Shinji Kagawa (Manchester United);

Napastnicy: Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale), Shinji Okazaki (Mainz), Hiroshi Kiyotake (Nurnberg), Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka), Manabu Saito (Yokohama F-Marinos), Yuya Osako (1860 Monachium).