To drugie z rzędu Mistrzostwa Świata, w których zagrają Chilijczycy. W RPA zdołali dojść do 1/8 finału i teraz marzy im się podobny sukces, ale jeśli uda się go zrealizować będziemy mieli sporą sensację, bo Chile musi wyprzedzić w grupie Hiszpanię bądź Holandię. Czy zespół Alexisa Sancheza i Arturo Vidala stać na taki sukces? Na pewno gra obronna musi wyglądać lepiej niż w eliminacjach, w których Chile straciło aż 25 bramek w 16 meczach.

Trener: Jorge Sampaoli

Barwy: Czerwone

Mecze grupowe:

13 czerwca z Australią
18 czerwca z Hiszpanią
23 czerwca z Holandią
Największe gwiazdy:
Alexis Sanchez, Arturo Vidal, Mauricio Isla

Najdroższy piłkarz: Arturo Vidal - 44 mln euro


Występy na mundialu: Chilijczycy w MŚ grali 8 razy, tylko trzy razy przeszli przez fazę grupową.

Największe sukcesy: 3. miejsce w 1962 roku

Rekordy:

Leonel Sanchez - najwięcej meczów w kadrze - 84
Marcelo Salas - najwięcej bramek w kadrze - 34

Ciekawostki:- Reprezentacja Chile została wykluczona z eliminacji do MŚ 1994. FIFA nałożyła karę za mecz z 1989, który kończył poprzednie eliminacje. Bramkarz Chile podczas spotkania wyjazdowego z Brazylią udał, że został trafiony petardą. Chilijczycy odmówili dalszej gry, ale zapisy telewizyjne pokazały, że petarda upadła daleko od Roberto Rojasa i nie mogła mu zagrozić. FIFA dożywotnio zdyskwalifikowała Rojasa, a chilijski związek zwolnił cały sztab reprezentacji.

- "Chi, Chi, Chi, Le, Le, Le! Viva Chile" - taki napis znajdzie się na autokarze, którym będzie podróżować w czasie mistrzostw reprezentacja Chile.

- Do Brazylii nie pojedzie jeden z liderów reprezentacji Junior Fernandes. Piłkarz Bayeru Leverkusen, który w ostatnim sezonie grał na wypożyczeniu w Dynamie Zagrzeb w meczu ligi chorwackiej w kwietniu złamał nogę.

- Dopiero teraz po raz pierwszy w historii reprezentacji Chile udało się drugi raz z rzędu awansować na mundial. Przez lata była to prawdziwa obsesja kibiców i piłkarzy.

- Bukmacherzy wierzą w to, że Chile może zostać czarnym koniem mistrzostw. Obecnie za każdego funta postawionego na tą reprezentację płacą 40. Jeszcze niedawno oferowali ponad 300...


Szeroka kadra Chile na mundial (trener musi skreślić jeszcze 7 piłkarzy):


Bramkarze: Claudio Bravo (Real Sociedad), Cristopher Toselli (Universidad Católica), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Paulo Garces (O'Higgins).

Obrońcy: Gonzalo Jara (Nothingham Forest), Enzo Andia (Universidad Catolica), Jose Rojas (Universidad de Chile), Marcos Gonzalez (Unión Española), Gary Medel (Cardiff City), Mauricio Isla (Juventus), Eugenio Mena (Santos), Miiko Albornoz (Malmö FF).

Pomocnicy: Francisco Silva (Osasuna), Felipe Gutierrez (Twente), Jose Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Pablo Hernandez (O'Higgins), Marcelo Diaz (FC Basel), Arturo Vidal (Juventus), Carlos Carmona (Atalanta), Charles Aranguiz (Internacional), Jean Beausejour (Wigan), Matias Fernández (Fiorentina), Jorge Valdivia (Palmeiras), Rodrigo Millar (Club Atlas).

Napastnik: Esteban Paredes (Colo Colo), Gustavo Canales (Unión Española), Eduardo Vargas (Valencia), Alexis Sanchez (Barcelona), Fabian Orellana (Granada), Mauricio Pinilla (Cagliari).