Algieria wywalczyła awans do 1/8 finału mistrzostw świata, remisując w Kurytybie z Rosją 1:1. To drugi, obok Nigerii, przedstawiciel Afryki w najlepszej szesnastce turnieju. Kolejnym rywalem Algierczyków będą Niemcy. "Sborna" wraca do domu.

Algieria - Rosja - zobacz zapis relacji na żywo!

Pierwszego gola strzelii Rosjanie już w szóstej minucie. Jedną z piękniejszych bramek turnieju zdobył Aleksander Kokorin, wykorzystując świetne dośrodkowanie Dmitrija Kombarowa. W pełnym biegu uderzył głową piłkę, która poleciała w samo okienko.

Oprócz tej akcji, w pierwszej połowie niewiele się działo. Ataki Algierczyków były chaotyczne,  strzały z dystansu lub głową łatwo bronił Igor Akinfiejew. Rosjanie także nie zagrozili bramce Raisa Mbolhiego.

Po przerwie podopieczni Fabio Capello zaatakowali z większym animuszem i byli bliscy podwyższenia prowadzenia. Po szybkiej kontrze Kokorin odegrał piłkę do Aleksandra Samiedowa, a ten w idealnej sytuacji trafił jednak prosto w bramkarza.

W następnych minutach zaczęli przeważać Algierczycy. W 60. minucie dośrodkowanie z rzutu wolnego Yacine'a Brahimiego doszło do Islama Slimaniego, który pewnie skierował piłkę do siatki. Poważny błąd, kolejny w tych mistrzostwach, popełnił w tej akcji Akinfiejew. Wyszedł do centry, ale źle obliczył lot piłki i jej nie sięgnął.

Zadowoleni korzystnym dla siebie wynikiem Algierczycy cofnęli się do obrony. Rosjanie naciskali coraz większą liczbą zawodników, ale z tych akcji niewiele wynikało. Strzał Aleksandra Kierżakowa obronił Mbolhi. Głową strzelał Samiedow, jednak piłka minęła o centymetry słupek. I to były praktycznie jedyne groźniejsze ataki "Sbornej". Rosjanie w kiepskim stylu pożegnali się z turniejem.

Algierczycy po raz pierwszy wystąpią w fazie pucharowej mistrzostw świata. W 1/8 finału zmierzą się z Niemcami, w 32 lata po pamiętnym mundialu w Hiszpanii. Piłkarze z północnej Afryki wygrali wówczas w grupie właśnie z ekipą RFN (2:1) i z Chile (3:2), a przegrali z Austrią (0:2). Nie wyszli jednak z grupy, ponieważ w meczu RFN - Austria padł jedyny wynik, który zapewniał tym ekipom awans kosztem Algierczyków. Niemcy wygrali 1:0. Do dziś wielu kibiców uważa, że nie był to przypadek.

Bramki: 0:1 Aleksander Kokorin (6-głową), 1:1 Islam Slimani (60-głową).

Żółta kartka - Algieria: Djamel Mesbah, Nabil Ghilas, Lyassine Cadamuro (rezerwowy). Rosja: Dmitrij Kombarow, Aleksiej Kozłow.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów 39˙311.