​Mundial 2014: Rekiny atakują w Recife. Władze ostrzegają kibiców

Piątek, 13 czerwca 2014 (09:29)

Władze Recife ostrzegają przed rekinami kibiców, którzy przyjadą do ich miasta na mecze piłkarskich mistrzostw świata. Wody oblewające plaże stolicy stanu Pernambuco są siedliskiem wielu gatunków tych drapieżnych ryb. W ciągu 21 lat doszło tam do 59 ataków na ludzi.

Dwa gole Neymara i wielki błąd sędziego, który niesłusznie podyktował rzut karny dla Brazylii - to główne tematy pojawiające się w komentarzach po wczorajszym meczu otwarcia mistrzostw świata. Gospodarze pokonali Chorwatów 3:1. Piłkarze i sztab szkoleniowy przegranych nie kryli żalu z błędnej... czytaj więcej

Wzdłuż 20 kilometrów plaż w Recife i jego okolicy wystawiono nowe budki strażnicze dla ratowników oraz napisy i znaki ostrzegawcze w językach angielskim i portugalskim. Liczba ratowników została podwojona, a system monitoringu wideo ulepszony.

W tym roku nie zdarzył się jeszcze atak rekina na człowieka, ale przed rokiem, w lipcu, na najbardziej znanej plaży Recife Boa Viagem zginął 18-letni mieszkaniec Sao Paulo, któremu drapieżnik odgryzł nogę. W wodach przy plażach Recife jest bardzo dużo rekinów, a liczba ataków jest wyższa niż średnia światowa. Turyści często nie są natomiast tego świadomi, więc musimy wzmocnić nasze wysiłki, tym bardziej, że mundial rozgrywany jest w porze deszczowej, w której zawsze notuje się więcej ataków drapieżników - powiedział szef ekipy ratowników Helder Silva.

Podkreślił, że aby uniknąć zagrożenia, przede wszystkim nie wolno się kąpać w oceanie w miejscach niestrzeżonych i na otwartej przestrzeni, pozbawionej rafy koralowej. Nie wolno też pływać samotnie i trzeba zwracać uwagę na wszelkie rany oraz zadrapania, bo rekiny wyczuwają krew.

Stadion wybudowany specjalnie na mundial

Arena Pernambuco w Recife może pomieścić 42 489 kibiców. Powstała specjalnie na mundial. Jest częścią ogromnego kompleksu rozrywkowo-handlowego, z szeregiem restauracji czy kin. Zlokalizowana jest zaledwie 19 kilometrów od lotniska Guararapes.

Mecze na tym obiekcie rozegrają Japonia i Wybrzeże Kości Słoniowej (grupa C), a następnie Meksyk z Chorwacją (A), Niemcy z USA (G) i Włochy z Kostaryką (D). Ponadto 29 czerwca odbędzie się jeszcze spotkanie 1/8 finału.

(MRod)

Artykuł pochodzi z kategorii: Mundial 2014

RMF24-PAP