Piłkarze Chile przystępowali do meczu w roli faworytów, tym bardziej, że w składzie wyjściowym pojawił się ich lider Arturo Vidal. Piłkarz Juventusu Turyn przeszedł 9 maja operację kolana i do końca nie wiadomo było, czy będzie zdolny do gry w pierwszym meczu na mundialu. Zagrał, ale nie był wyróżniającym się zawodnikiem i w 60. minucie został zmieniony przez Felipe Gutierreza.

Drużyna z Ameryki Południowej w pierwszym kwadransie zaprezentowała skuteczny futbol i prowadziła już 2:0. W zamieszaniu w polu karnym pierwszą bramkę zdobył uderzeniem z linii pięciu metrów napastnik Barcelony Alexis Sanchez, a chwilę później wynik podwyższył technicznym strzałem pod poprzeczkę zawodnik brazylijskiego Palmeiras Jorge Valdivia.

Gdy wydawało się, że Chilijczycy opanowali grę, w 35. minucie nastąpił nagły zwrot akcji. Po dośrodkowaniu Tommy'ego Oara najbardziej znany piłkarz z antypodów Tim Cahill wygrał pojedynek w powietrzu z Gonzalo Jarą i zdobył główką kontaktową bramkę. Chwilę później ten sam zawodnik mógł wyrównać, ale strzelając z ostrego kąta trafił w bramkarza Claudio Bravo.

Po zmianie stron Australijczycy zaatakowali z ogromnym impetem. W 52. minucie Cahill ponownie głową trafił do siatki, ale sędzia z Wybrzeża Kości Słoniowej nie pomylił się nie uznając gola, ponieważ zawodnik New York Red Bulls w momencie podania był minimalnie na pozycji spalonej. Po dwóch minutach potężną bombę Marka Bresciano z największym trudem obronił Bravo.

Chilijczycy równie groźnie atakowali. Piłka po strzale Eduardo Vargasa minęła już bramkarza "Kangurów", ale z samej linii bramkowej wybił ją rozpaczliwym wślizgiem Alex Wilkinson.

W ostatnich 20 minutach tempo meczu wyraźnie spadło. Australijczycy nie potrafili zagrozić Bravo, natomiast już w doliczonym czasie gry kropkę nad +i+ postawił Jean Beausejour, strzelając dla Chile trzecią bramkę.

Podopieczni Jorge Sampaolego nie zachwycili, ale z trzema punktami na koncie będą liczyć się w walce o awans z grupy B, w której ich przeciwnikami będą dwa najlepsze zespoły poprzedniego mundialu - Hiszpania i Holandia. We wcześniej rozegranym meczu tych drużyn "Pomarańczowi" rozgromili obrońców tytułu mistrzowskiego 5:1.

Reprezentacja Chile występuje na mundialu po raz dziewiąty. Największy sukces zanotowała w 1962 roku, kiedy zajęła trzecie miejsce w turnieju, którego była gospodarzem. W swojej grupie eliminacyjnej do tegorocznych mistrzostw Chile zajęło trzecie miejsce, za Kolumbią i pierwszą w tabeli Argentyną.

Dla Australii to czwarty występ w MŚ. Wcześniej grali na mundialu w 1974, 2006 i 2010 roku. Najlepszy rezultat piłkarze tego kraju osiągnęli osiem lat temu, kiedy dotarli do 1/8 finału.

Składy:

Chile: 1-Claudio Bravo - 17-Gary Medel, 18-Gonzalo Jara, 2-Eugenio Mena - 4-Mauricio Isla, 20-Charles Aranguiz, 8-Arturo Vidal, 21-Marcelo Diaz - 10-Jorge Valdivia, 7-Alexis Sanchez, 11-Eduardo Vargas.

Australia: 1-Mat Ryan - 2-Ivan Franjic, 6-Matthew Spiranovic, 22-Alex Wilkinson, 3-Jason Davidson - 23-Mark Bresciano, 15-Mile Jedinak, 5-Mark Milligan - 11-Tommy Oar, 7-Mathew Leckie, 4-Tim Cahill.