Mecz Meksyku z Kamerunem w Natal uzupełni pierwszą kolejkę meczów w grupie A piłkarskich mistrzostwa świata. Oba zespoły dosyć szczęśliwie znalazły się w Brazylii.

Reprezentacja Meksyku, która na mundialu gra nieprzerwanie od 1994 roku, w swojej grupie eliminacyjnej zajęła dopiero czwarte miejsce (za USA, Kostaryką i Hondurasem) i o przepustkę do Brazylii musiała walczyć dodatkowo z Nową Zelandią. Jednak w samym barażu Meksykanie również znaleźli się dosyć szczęśliwie, bo dzięki Amerykanom, którzy w ostatniej kolejce w dramatycznych okolicznościach pokonali Panamę.

Mimo zaskakująco słabej postawy w eliminacjach zespół Meksyku wydaje się być faworytem dzisiejszego spotkania. Dla tej reprezentacji będzie to 50. mecz w historii MŚ. Poza tym Meksyk nigdy nie przegrał z afrykańskim zespołem na mundialu.

To moje pierwsze i prawdopodobnie ostatnie mistrzostwa świata, więc można założyć, że dam z siebie wszystko, aby z tym zespołem przejść do historii - powiedział Oribe Peralta, którego dwie bramki w finale igrzysk olimpijskich w Londynie z Brazylią (2:1) dwa lata temu dały jego drużynie złoty medal.

Największą gwiazdą Meksyku jest jednak Javier Hernandez z Manchesteru United. W drużynie rywali przyćmić go może jednak Samuel Eto'o. 33-letni napastnik Chelsea Londyn w minionym sezonie udowodnił, że wciąż jest w stanie grać na najwyższym światowym poziomie.

Kameruńscy zawodnicy nie przylecieli do Brazylii w zaplanowanym terminie. Zagrozili bowiem strajkiem z powodu zbyt niskich - ich zdaniem - premii za udział w mundialu. Ostatecznie krajowa federacja zaciągnęła pożyczkę i podwyższyła wysokość nagród dla graczy.

Nie ma sensu dalsze roztrząsanie tej sprawy. Wydaje mi się, że i tak została ona bardziej rozdmuchana, niż była w rzeczywistości - skomentował niemiecki trener Kamerunu Volker Finke, którego podopieczni w ostatniej rundzie eliminacji do mundialu pokonali w dwumeczu Tunezję.

Meksyk i Kamerun dotychczas grały ze sobą tylko raz - we wrześniu 1993 roku w Los Angeles. 1:0 wygrał wtedy Meksyk.

Przypuszczalne składy (grupa A, piątek, godzina 18 czasu polskiego, Natal):

Meksyk: 13-Guillermo Ochoa - 4-Rafael Marquez, 2-Francisco Javier Rodriguez, 15-Hector Moreno, 22-Paul Aguilar - 7-Miguel Layun, 23-Jose Juan Vazquez, 18-Andres Guardado, 6-Hector Herrera - 10-Giovani Dos Santos, 19-Oribe Peralta.

Kamerun: 16-Charles Itandje - 3-Nicolas Nkoulou, 22-Allan Nyom, 12-Henri Bedimo, 14-Aurelien Chedjou - 6-Alex Song, 18-Enoh Eyong, 10-Vincent Aboubakar, 11-Jean Makoun - 8-Benjamin Moukandjo, 9-Samuel Eto'o.

Sędzia: Wilmar Roldan (Kolumbia).


(edbie)