W Holandii wybito monetę z podobizną szybującego w powietrzu Robina van Persiego. Piłkarz zdobi jej awers po oddaniu strzału głową, który skończył się efektownym golem w meczu piłkarskich mistrzostw świata z Hiszpanią (5:1).

Moneta wybita ze stopu miedzi i niklu kosztuje 9,95 euro. Jej pierwsza edycja - 6000 sztuk - rozeszła się w internecie w ciągu kilku godzin.

Napastnik Manchesteru United tuż przed przerwą w spotkaniu z Hiszpanią doprowadził do remisu 1:1, zdobywając bramkę uchodzącą za jedną z najładniejszych w brazylijskim turnieju. Po dalekim podaniu rzucił się do piłki i "szczupakiem" umieścił ją w siatce ponad wysuniętym przed linię bramkarzem Ikerem Casillasem.

Był to jeden z trzech goli van Persiego w tegorocznym mundialu. "Pomarańczowych" czeka jeszcze jutro pojedynek z gospodarzami o trzeci miejsce. W środę w półfinale przegrali oni w serii rzutów karnych z Argentyną 2-4. Po 120 minutach gry był remis 0:0.