Piłkarze reprezentacji Niemiec pożegnali się z mistrzostwami świata w Katarze. Podopieczni Hansa Flicka wygrali z Kostaryką 4:2, ale mimo to odpadają z mundialu.

Piłkarze Niemiec w drugich mistrzostwach świata z rzędu nie zdołali przejść fazy grupowej. Po blamażu cztery lata temu w Rosji, teraz rozczarowali w Katarze. W czwartek co prawda pokonali Kostarykę 4:2, ale wobec niespodziewanej wygranej Japonii z Hiszpanią 2:1 okazało się to za mało.

Pierwsza połowa nie zapowiadała emocji. Niemcy prowadziły od 10. minuty po golu Serge'a Gnabry'ego, natomiast Hiszpania chwilę później strzeliła bramkę Japonii i wydawało się, że nie ma szans na niespodziankę.

Po przerwie jednak Japonia odwróciła losy meczu, a zszokowani Niemcy dali sobie wbić dwa gole. W 58. minucie na listę strzelców wpisał się Yeltsin Tejeda, a w 70. Juan Pablo Vargas.

Podopieczni trenera Hansiego Flicka wrócili do gry, a do siatki trafiali dwaj wprowadzeni przez niego piłkarze - Kai Havertz w 73. i 85. minucie oraz Niclas Fuellkrug w 89.
Niemcy wciąż potrzebowali jednak wyrównującej bramki Hiszpanii, która nie nadeszła. Aby samemu wywalczyć awans musieliby wygrać różnicą siedmiu goli.

Przy okazji tego meczu doszło do dwóch historycznych wydarzeń. Po raz pierwszy w męskich MŚ trójkę sędziowską stanowiły kobiety. Arbitrem głównym była Francuzka Stephanie Frappart.

Natomiast Niemiec Manuel Neuer został bramkarzem z największą liczbą występów w mistrzostwach świata. Spotkanie z Kostaryką w turnieju rozgrywanym w Katarze jest jego dziewiętnastym na mundialach.

W 1/8 finału Japonia zagra z Chorwacją, Hiszpania z Marokiem.