Egzamin z języka angielskiego już za maturzystami. Po wyjściu z sali większość zdających mówiła, że test na poziomie podstawowym był "raczej łatwy". Oceńcie to sami - na RMF24.pl publikujemy arkusze zadań wraz z propozycjami rozwiązań. Poniżej znajdziecie także nieobowiązkowy test na poziomie rozszerzonym, który maturzyści zdawali w czwartek po południu.

Było spokojnie. Wszystko przebiegło zgodnie z procedurami - poinformowała po egzaminie na poziomie podstawowym wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka.

Po wyjściu z sali egzaminacyjnej większość zdających mówiła, że testy były raczej łatwe. Polegały na zrozumieniu tekstu ogłoszenia o spotkaniu ze znanym naukowcem, czytanego tekstu o pracy w zoo i o ślubie pary królewskiej. Trzeba było również napisać list do kolegi w Anglii o zakładanym przez nas klubie.

Reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska spotkała jednak i takich zdających, którym test sprawił kłopoty. Spodziewałem się, że będzie łatwiej. Trzeba było troszeczkę pogłówkować. (...) Było ciężko zrozumieć, co oni mówią - nie pod względem słówek, tylko pod względem jakości wypowiedzi - mówili.

Angielski najpopularniejszy, tuż za nim niemiecki i rosyjski

Pisemny egzamin z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym jest jednym z obowiązkowych na maturze, a angielski jest językiem najczęściej wybieranym przez maturzystów. W tym roku wybrało go blisko 330 tysięcy abiturientów, czyli około 90 procent ogółu.

Chęć zdawania egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało natomiast 86 tysięcy maturzystów, czyli 26 procent zdających egzamin z tego języka.

Drugim najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest niemiecki, a trzecim - rosyjski. Na kolejnych miejscach znalazły się francuski, hiszpański i włoski.

Trzy tygodnie maturalnego maratonu

Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym, a chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Zobacz arkusz egzaminacyjny z matematyki (poziom podstawowy) i propozycje rozwiązań.

Zobacz arkusz egzaminacyjny z języka polskiego (poziom podstawowy) i propozycje rozwiązań.

Zdający muszą poza tym przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Poza egzaminami z przedmiotów obowiązkowych maturzyści mogli też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych, które zdaje się na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie i wiedza o tańcu.