Za krótkie spódnice, za długie krawaty - to najczęstsze błędy w ubiorze maturzystów. Jak ubrać się na egzamin radzi w RMF FM stylistka Izabela Jabłonowska, autorka pierwszego polskiego poradnika o modzie.

Matura, to pierwsza ważna okazja, żeby ubrać się "poważnie". Nie zawsze pamiętamy wtedy o różnych długościach. Panowie często źle wiążą krawaty, które są albo za długie, albo za krótkie. Krawat powinien sięgać połowy paska u spodni - radzi Izabela Jabłonowska, stylistka. Niestety, często zdarza się, że zawiązany krawat jest do połowy brzucha, albo za pasek. Wygląda to nieelegancko, a nawet śmiesznie. Mężczyźni muszą jeszcze pamiętać o spodniach - powinny  załamywać się tylko raz, spadać do połowy obcasa u butów - dodaje.


U dziewcząt najczęstszym błędem w ubiorze jest zła długość spódnicy albo sukienki. Powinny oscylować w okolicach kolana, czyli nie zakładamy mini, ani długiej spódnicy - mówi Jabłonowska. Możemy ubrać się w spodnie, ale bardziej elegancka będzie spódnica. Warto pamiętać, że kiedyś uważało się, że tylko wchodzi w grę czarna spódnica i biała bluzka - teraz to się zmieniło. Jest oczywiście konwencja jaśniejszej góry i ciemniejszego dołu, ale bluzka nie musi być biała. Może być jasny beż, jasna kremowa, czy łososiowa. Powinny to być jednak pastele. Spódnica - szarości, czerń, czekolada. Zdecydowanie mniejszy wybór kolorów mają panowie, którzy powinni pamiętać, że mogą użyć tylko odcieni szarości, granatu i czerni - radzi stylistka.

Pytana o dodatki odpowiada, że im mniej tym lepiej. Warto przy okazji pamiętać, że zegarek też można traktować jako dodatek.

Idealny strój maturalny to taki, który będzie się dobrze prezentował, ale nie będzie przeszkadzał. Czasami jest to prawdziwa próba dla maturzystów, którzy na co dzień mają swoje style, ubierają się awangardowo, a tu nagle garnitur, spódnica. Pamiętajmy, żeby czuć się wygodnie, strój był dopasowany do naszej sylwetki, nie uwierał, bo to może nas rozpraszać na egzaminie - powiedziała RMF FM Izabela Jabłonowska. 

W pierwszych trzech dniach egzaminacyjnego maratonu maturzyści zmierzyli się z językiem polskim, matematyką i językiem angielskim. Część abiturientów napisała również egzamin z języka łacińskiego i wiedzy o tańcu. Na naszych stronach opublikowaliśmy arkusze zadań i propozycje odpowiedzi, opracowane przez ekspertów.