W ciągu miesiąca minister sprawiedliwości i prokurator krajowy mają jechać do USA, by tam kontynuować sprawę ekstradycji Edwarda Mazura, podejrzanego o zlecenie zabójstwa gen. Papały. Zbigniew Ziobro rozmawiał w tej sprawie z szefem FBI.

Zbigniew Ziobro rozmawiał z Robertem S. Muellerem w Warszawie. Na spotkaniu ustalono także, że polscy prokuratorzy będą szkoleni w USA i stworzone zostaną wspólne zespoły śledcze obu krajów. Będą wyjazdy studyjne prokuratorów, którzy będą mogli zapoznać się z przestępczością giełdową, cyberprzestrzenną czy też kwestiami związanymi chociażby z terroryzmem - tłumaczy prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. Zanim jednak dojdzie do współpracy śledczych, potrzebne będzie podpisanie odpowiednich umów.

Szef FBI przebywa w Polsce – potwierdza w Kontrwywiadzie RMF FM Janusz Kaczmarek. Prokurator krajowy przyznaje, że Robert Mueller spotka się jutro z nim i ministrem Ziobro. Jednym z poruszanych tematów ma być ekstradycja Edwarda Mazura. czytaj więcej

Minister nie chciał zdradzić szczegółów rozmowy, dotyczących ekstradycji Edwarda Mazura – podkreślił tylko, że jest zadowolony ze spotkania. Co do szczegółów ustaliliśmy, że zostają one na nasz użytek (...). Mogę tylko powiedzieć, że rozmawialiśmy i poświęciliśmy tej sprawie sporo czasu i warto rozmawiać - stwierdził Ziobro.

Również Robert S. Mueller nie zdradził, czy dojdzie do ekstradycji Mazura. Rozmawialiśmy dziś o sprawie pana Mazura, ale nie mogę państwu podać żadnych szczegółów - powiedział dziennikarzom szef FBI. Warto jednak zaznaczyć, że o ekstradycji biznesmena będzie decydować niezawisły amerykański sąd, a FBI nie ma większego wpływu na jego decyzję.

Wyniki sekcji zwłok generała Marka Papały i szczegóły, dotyczące jego zabójstwa – to kolejne dokumenty, przygotowywane do przekazania Amerykanom w związku z wnioskiem o aresztowanie i ekstradycję Edwarda Mazura. czytaj więcej

Wniosek o ekstradycję Edwarda Mazura strona polska wysłała do USA w kwietniu ubiegłego roku. Prokuratura chce mu postawić zarzut nakłaniania do zabójstwa generała Marka Papały. Władze Stanów Zjednoczonych oficjalnie nie odpowiedziały jeszcze na wniosek Polski.

Andrzej Z., ps. Słowik, jest już formalnie podejrzany o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały. Zarzut domniemanemu bossowi gangu pruszkowskiego postawiła warszawska prokuratura apelacyjna. Grozi mu dożywocie. czytaj więcej

Zarzuty nakłaniania do morderstwa mają postawione na razie dwaj gangsterzy z grupy pruszkowskiej - Ryszard B. i Andrzej Z.