Wrzucaj w koszty, co możesz, byle zgodnie z prawem. Koszty to narzędzie pracy przedsiębiorcy. Powinno być używane z rozsądkiem, ale jest niezbędne w długoterminowym prowadzeniu biznesu. Specjaliści w dziedzinie księgowości zwracają uwagę, że definicja kosztu jest bardzo ogólna, dlatego najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i jeżeli wydatek jest związany z Twoją działalnością, prawdopodobnie możesz uznać go za koszt. Część przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że przepisy pozwalają wrzucić w koszt wiele wydatków zaledwie związanych z działalnością, które prowadzą. W tym tygodniu w ramach akcji Mapa przedsiębiorczości w RMF FM i na RMF24 pod lupę bierzemy zarządzanie kosztami w firmie. Na Wasze pytania czeka Anita Gołębiewska dyrektor operacyjna portalu Superksiegowa.pl. Możecie je zadawać za pomocą specjalnej platformy, którą znajdziecie poniżej.

Wśród wydatków, które na pewno można uznać za koszty są choćby czynsz i media, więc jeśli Twoja firma ma siedzibę w Twoim mieszkaniu czy domu, do kosztów możesz wliczyć opłaty mieszkaniowe, pod warunkiem że zmierzymy jakiś procent lokalu przeznaczyć na działalność gospodarczą (i tylko taką część wydatków włączymy do kosztów firmowych). Podobnie jest abonamentem na telefon i internet, rozlicza się procent, który wykorzystuje się w domu do celów firmowych. Oczywistym kosztem, jest zakup akcesoriów biurowych czy sprzętu komputerowego. Dalsze koszty to wydatki służące rozwojowi biznesu. Chodzi o koszty prowadzenia księgowości, reklamy w internecie, wizytówek, pieczątek no i zakup domeny czy hostingu.

Koszty, koszty... koszty

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że w koszty można wrzucić opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego. Poczesną pozycję w kosztach mogą zająć koszty zakupu sprzętu, w tym samochodu dla firmy. W przypadku kredytu są to odsetki, a w przypadku leasingu cała rata oraz VAT. Leasing operacyjny może pozwolić odliczyć VAT dwukrotnie. Według polskich przepisów, leasing operacyjny i wykup samochodu po jego zakończeniu, to dwie odrębne transakcje, co pozwala na dwukrotne dokonanie odliczenia VAT-u.

ZOBACZ, JAK W UBIEGŁYM TYGODNIU NA WASZE PYTANIA ODPOWIADAŁ JAROSŁAW FORDOŃSKI

Księgowi zwracają też uwagę, by nie zapominać o kosztach związanych z dojazdem do siedziby firmy. Tu można wliczyć nie tylko bilety, w tym autobusowe i tramwajowe, ale też np.. zakup roweru, pod warunkiem że jest używany do przejazdów związanych z pracą. Innym kosztem są kursy językowe, jeśli przedsiębiorca uczy się języka, z którym ma kontakt w trakcie prowadzenia działalności.

CHCESZ WYGRAĆ PIENIĄDZE DLA SWOJEJ FIRMY? SPRAWDŹ JAK

TU MOŻESZ ZADAĆ PYTANIE EKSPERTOWI: