Przemysław Miarczyński zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w windsurfingowej klasie RS:X. W tej samej konkurencji brąz wywalczyła także Zofia Noceti-Klepacka. Tym samym Polacy zdobyli w Londynie już 8 medali.

Złoty medal w klasie RS:X zdobył Holender Dorian van Rijsselberge, drugi był reprezentant gospodarzy Nick Dempsey. Miarczyński po wywalczeniu brązu zaznaczył, że nie przejmuje się, iż jego konkurencji nie będzie w następnych igrzyskach. "Mam nową motywację, powalczę w nowej specjalności, kitesurfingu. Może dociągnę do Rio" - przyznał.

Urodziny w Gdańsku zawodnik pierwsze medale mistrzostw świata w windsurfingowej klasie Mistral zdobywał już jako junior. W regatach olimpijskich zadebiutował w 2000 roku w Sydney, gdzie zajął ósme miejsce. Cztery lata później w Atenach był piąty, a następne igrzyska zupełnie mu się nie udało. Na słabowiatrowym akwenie w Quingdao uplasował się na 16. pozycji.

Muzyka pomaga mu w koncentracji

Najlepiej koncentruje się słuchając muzyki. Nie stroni od popu i rocka, ale najchętniej sięga po utwory jazzowe i klasyczne. Jestem wielkim fanem muzyki, ale technika tak poszła do przodu, że teraz nie trzeba wozić ze sobą płyt. Praktycznie całą kolekcję, która liczy ponad 200, mam w telefonie i w każdej chwili mogę słuchać tego, na co mam ochotę - mówił przed rozpoczęciem rywalizacji w Weymouth.

Poza swoimi ulubionymi nagraniami zawodnik Sopockiego Klubu Żeglarskiego zabrał ze sobą także... ekspres do kawy. Jestem również smakoszem tego napoju, aczkolwiek staram się nie przesadzać z jego konsumpcją. Z transportem nie mam problemu, bo mój ekspres jest niewielki i od lat regularnie towarzyszy mi podczas sportowych wyjazdów - wspomniał 33-letni żeglarz.

Do trzech razy sztuka

Kilkadziesiąt minut po sukcesie Przemysława Miarczyńskiego po brązowy krążek w tej samej klasie sięgnęła nasza reprezentantka Zofia Noceti-Klepacka. Złoty medal w tej konkurencji wywalczyła Hiszpanka Marina Alabau, a srebrny Finka Tuuli Petaja.

Teraz mam tylko jeden cel w sporcie - olimpijski medal. Musi się sprawdzić porzekadło do trzech razy sztuka - mówiła przez igrzyskami Zofia Noceti-Klepacka. Zawodniczka YKP Warszawa, podopieczna trenerów Witolda Nerlinga (klubowy) i Pawła Kowalskiego (kadry), po raz trzeci w karierze wystartowała w olimpijskich regatach. W Atenach (2004), mając 18 lat, zajęła 12. miejsce w klasie Mistral, a w Pekinie (2008), faktycznie na akwenie w Qingdao, była siódma w klasie RS:X. Noceti-Klepacka czterokrotnie była mistrzynią świata w kategorii juniorek oraz młodzieżowej. W 2007 roku wywalczyła tytuł mistrzyni świata seniorów, w zeszłym oraz w tym roku zdobyła srebrne medale.

"Rodzina jest dla mnie najważniejsza"

Czwartego grudnia 2009 roku została matką. Jej małżonek, Argentyńczyk Lucio Noceti, także żeglarz, postanowił poświęcić karierę dla niej, by mogła po raz trzeci wystartować w igrzyskach. Rodzina jest u mnie zdecydowanie na pierwszym miejscu. To fundament, na którym można budować resztę. Mąż czasem coś mi podpowiada, ale przeważnie nie chce się wtrącać w sportowe sprawy. Staramy się w domu nie rozmawiać o windsurfingu, wystarczająco dużo czasu poświęcam na to podczas treningów i wyścigów - mówiła nasza zawodniczka przed rozpoczęciem regat w Weymouth.

Noceti-Klepacka zajmuje się także działalnością społeczną. W 2006 roku wraz z raperem Rafałem Poniedzielskim (PONO) założyła fundację "Hey Przygodo". Chce zbudować skatepark i promować zainteresowanie muzyką oraz sportem wśród młodych ludzi.

Polscy medaliści igrzysk w Londynie:

ZŁOTE

Tomasz Majewski lekkoatletyka, pchnięcie kulą
Adrian Zieliński podnoszenie ciężarów, kat. 85 kg

SREBRNY

Sylwia Bogacka strzelanie, karabin pneumatyczny 10 m

BRĄZOWE

Julia Michalska, Magdalena Fularczyk wioślarstwo, dwójka podwójna
Damian Janikowski zapasy, styl klasyczny (kat. 84 kg)
Bartłomiej Bonk podnoszenie ciężarów (kat. 105 kg)
Przemysław Miarczyński żeglarstwo, klasa RS:X
Zofia Noceti-Klepacka żeglarstwo, klasa RS:X