W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim odbędą się tylko uroczystości państwowe organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stołeczny ratusz wydał 16 zakazów dla innych zgromadzeń - poinformował rzecznik miasta Bartosz Milczarczyk.

Władze Warszawy zakazały 16 zgromadzeń w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej /Michał Dukaczewski, Przemysław Marzec /Archiwum RMF FM

Rzecznik wskazał, że wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński skierował do ratusza pismo, w którym poinformował prezydent Warszawy o organizacji państwowych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Biuro Ochrony Rządu wskazało natomiast, że w związku z organizacją obchodów działaniami ochronnymi objęte zostaną strefy bezpieczeństwa w rejonach: ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Karowej do placu Zamkowego), plac Zamkowy, ul. Świętojańska i ul. Kanonia. BOR wyjaśnił, że działania ochronne mają polegać w szczególności na wygrodzeniu wskazanych stref bezpieczeństwa, które rozpocznie się 8 kwietnia.

Nieoficjalnie: W trakcie marcowych ekshumacji stwierdzono kolejną nieprawidłowość

Podczas przeprowadzonych w marcu ekshumacji stwierdzono kolejną nieprawidłowość – dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Prokuratura nie chce ujawniać żadnych szczegółów. Wcześniej w grudniu 2016 r. potwierdzono jedną zamianę ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. czytaj więcej

Teren, o którym mówimy i który wskazał wicepremier Gliński, jest terenem wygrodzonym, wyłączonym i nie jest terenem ogólnodostępnym. W związku z czym nie mogą na tym terenie odbywać się zgromadzenia - zaznaczył rzecznik stołecznego ratusza.

Jak poinformował, miasto wydało w sumie 16 zakazów zgromadzeń, spośród których 10 zostało zgłoszonych przez środowiska związane z PiS-em. Swoje demonstracje chcieli zorganizować również m.in. Obywatele RP, Solidarni 2010 i Samoobrona.

Milczarczyk dodał, że w pobliżu - przy Skwerze Hoovera - odbędzie się demonstracja poparcia dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Jak zaznaczył, wskazane miejsce nie jest objęte wygrodzeniem.

Rzecznik zwrócił także uwagę, że stołeczny ratusz już wcześniej wydawał tego typu zakazy, m.in. podczas Euro 2012 - zakaz związany ze strefą kibica, a w 2014 roku pięć zakazów: cztery dotyczyły wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i obchodów 25-lecia polskiej wolności, a jeden - obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Msze, apele pamięci, przemówienia Dudy i Kaczyńskiego

Uroczystości 10 kwietnia, w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, rozpoczną się - jak wynika z programu zamieszczonego na stronie internetowej PiS - od mszy w intencji ofiar katastrofy, która odprawiona zostanie o godzinie 08:00 w Kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Następnie, o 08:41, przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się apel pamięci.

Na 16:30 zaplanowano przed Pałacem wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Wieczorem, o godzinie 19:00, w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza, po której pod Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci. O 21:00 przed Pałacem zaplanowano apel pamięci, a po nim wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.


(e)