Władze Tarnowskich Gór organizują bezpłatne przejazdy pociągami na niedzielny pogrzeb pary prezydenckiej w Krakowie. Z kolei PKP w Szczecinie postanowiło ułatwić mieszkańcom wyjazd do Warszawy na sobotnie uroczystości żałobne. Zainteresowanie takimi inicjatywami jest duże, bo wielu Polaków chce pożegnać tragicznie zmarłych 10 kwietnia Marię i Lecha Kaczyńskich.

O wyjazd mieszkańców do Krakowa zadbały władze Tarnowskich Gór. Z tamtejszego dworca pociąg ma odjechać o godzinie 9 rano w niedzielę. Darmowe bilety są już wydawane w tamtejszym urzędzie miejskim. W pociągu będzie około 600 miejsc, ale ponad 120 biletów już rozdano. Darmowe wejściówki będą wydawane do jutra do godz. 16. Jeśli jednak okaże się, że chętnych będzie więcej niż miejsc w pociągu, niewykluczone, że władze miejskie wynajmą drugi skład.

Ciekawe jest to, że na biletach jest nadruk "Tarnowskie Góry - Warszawa". Jeszcze wczoraj planowano bowiem, że skład pojedzie w sobotę do stolicy. Kiedy jednak okazało się, że pogrzeb odbędzie w Krakowie, szybko podjęto decyzję o zmianie. Pociąg odjedzie w niedzielę o godz. 9 rano z dworca w Tarnowskich Górach i na trasie do stacji Kraków Główny nie będzie się nigdzie zatrzymywał.

W Szczecinie bezpłatnych biletów na przejazd na ceremonię pogrzebową nie przewidziano. Mimo to PKP tak zmieniły rozkłady jazdy, by podróżni na czas dotarli na sobotnie uroczystości w Warszawie. Pociąg do stolicy ma wyjechać ze Szczecina trzy godziny wcześniej niż zwykle.

Pociąg "Mewa", który codziennie odjeżdża z Dworca Głównego o 6:45, wyjątkowo w tym dniu odjedzie o godz. 4:15 lub 4:30. Będzie dwukrotnie większy od tego, który kursuje codziennie. Na dzień dzisiejszy nikt nie potrafi powiedzieć, jak długo te uroczystości będą trwały, ale przewidujemy, że o 17:30 taki pociąg uruchomimy i do Szczecina przyjedzie około 23:40 - informuje Andrzej Chańko ze spółki PKP Przewozy Regionalne.

Z kolei pociąg PKP Intercity ze Szczecina do Krakowa z soboty na niedzielę pojedzie zgodnie z rozkładem, ale będzie miał doczepione trzy dodatkowe wagony.

Przewozy Regionalne: Będą zmiany w rozkładach jazdy

Nie zatwierdzono jeszcze wszystkich zmian w rozkładzie jazdy pociągów w związku z uroczystościami żałobnymi w weekend - powiedział rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski. Spółki kolejowe pracują nad zorganizowaniem przejazdów do Warszawy i Krakowa.

Dwa pociągi Przewozów Regionalnych, które są już zatwierdzone w rozkładzie jazdy, będą dowozić podróżnych do Warszawy. Dostosowaliśmy godziny przyjazdu tak, by pasażerowie zdążyli na początek uroczystości - wyjaśnił Olszewski.

Jeden pociąg wyjedzie z Krakowa o godz. 6:25, a na dworzec Warszawa Centralna wjedzie o godz. 9:35. Drugi wyjedzie z Wrocławia o godz. 4:15, a na dworcu Centralnym będzie o 10:21. Oba składy będą miały po 600 miejsc siedzących.

Olszewski powiedział, że trwa zatwierdzanie kolejnych zmian. Ustalamy kolejne pociągi z zarządcą infrastruktury. To wymaga korekty rozkładu, żeby wszystkie pociągi się zmieściły - wyjaśnił rzecznik.

PKP Intercity: Będą dodatkowe wagony

Więcej pociągów chce wypuścić na tory też PKP Intercity. Jak wyjaśnił rzecznik przewoźnika Paweł Ney, ustalenia jeszcze trwają, więc nie ma jeszcze szczegółów. Na razie wiadomo, że pociągi PKP Intercity jeżdżące w sobotę i niedzielę będą miały dodatkowe wagony. Na tory wyjadą też pociągi, które normalnie kursują tylko w dni powszednie.

Władze Krakowa: Wybierajcie transport zbiorowy

Władze Krakowa zaapelowały dziś do przyjeżdżających z innych części kraju, aby wybierali transport zbiorowy, najlepiej pociągi, ponieważ znaczna część miasta będzie zamknięta dla ruchu kołowego.