Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. W dokumencie czytamy m.in. że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej, od państwa, w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych, państwu w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A to stało się w styczniu 2011 r. (wraz z opublikowaniem raportu MAK - PAP) - podkreślono.

"Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji, stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia" - czytamy w rezolucji przyjętej w piątek przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. 

Rezolucja zawiera wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu, oraz powstrzymanie się od działań, mogących zostać uznanych za bezczeszczenie miejsca katastrofy.

Według posła PiS Dominika Tarczyńskiego w rezolucji zapisano, że Rosja ma rok na oddanie wraku.

Rosjanie mają teraz 12 miesięcy na zwrot wraku. Bardzo ważne jest to, że w raporcie zapisano - co próbowano odrzucić - że Rosja najprawdopodobniej ma coś do ukrycia. (...) Najważniejsze jest to, że Rosja będzie musiała zwrócić wrak. Ma na to wyznaczony czas - twierdzi poseł PiS. Dominik Tarczyński podkreśla, że rezolucja jest pierwszym międzynarodowym dokumentem tej rangi.

Cieszymy się i to jest dobry znak dla przyszłości Europy - zaznaczył Tarczyński. I jak dodał: jeśli Rosji zależy, aby być członkiem tak ważnej instytucji, powinna rezolucję wypełnić. 

To bardzo dobra decyzja, pierwsza podjęta przez gremium międzynarodowe - powiedziała natomiast rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Chciałabym, żeby Rosja się do niej dostosowała; czy tak będzie - zobaczymy - dodała.

Dobrze, że temat zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M przez Rosję jest podnoszony w debacie publicznej i na pewno Polska strona konsekwentnie oczekuje zwrotu tego wraku - stwierdził wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

W sensie wyjaśnienia sprawy, w sensie czynności śledztwa, dla dobra procesu karnego oczywiście, że wrak powinien się znaleźć w Polsce i oczywiście, że powinny być pełne możliwości dostępu do wraku na terytorium Rzeczypospolitej - powiedział. 

Jak oceniło polskie MSZ w komunikacie, przyjęcie rezolucji "stanowi jednoznaczny sygnał dla strony rosyjskiej o krytycznym stanowisku społeczności międzynarodowej wobec bezprawnego i przedłużającego się przetrzymywania polskiej własności". Liczymy, że skłoni to stronę rosyjską do podjęcia rzeczywistych działań na rzecz niezwłocznego zwrotu wraku polskiego samolotu - podkreślono.

Dokument Zgromadzenia Parlamentu Rady Europy ostał oparty na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował go na podstawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego - Timothy Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii.

"Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego eksperci wskazali, że w świetle konwencji chicagowskiej, wrak powinien zostać zwrócony Polsce". 

(ug, az)