Tragedia pod Smoleńskiem tworzy klimat do polepszenia stosunków polsko-rosyjskich - uważa profesor Marek Pietraś, politolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jak zaznacza, zwykli Rosjanie będą teraz mieli możliwość poznać prawdę o tym, co wydarzyło się 70 lat temu w Lesie Katyńskim.

Prawda o Katyniu nie wiem czy nie bardziej potrzebna jest Rosjanom, bo jest elementem części przewartościowania stosunku do własnej, trudnej historii, przede wszystkim do dziedzictwa, spuścizny zbrodni stalinowskich - twierdzi politolog. Dodaje, że tragedia tworzy przesłanki dotarcia z prawdą o Katyniu do większej liczby Rosjan, ale przesłanki ku temu tworzy także postawa elity politycznych - prezydenta, premiera - te gesty solidarności, wsparcia, mówienie o wspólnej tragedii Polaków i Rosjan.

W sobotę w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i 94 inne osoby, w tym przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich. Polska delegacja udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy mordu katyńskiego.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Tutaj możesz złożyć kondolencje

Tutaj znajdziesz podsumowanie tragicznych wydarzeń w Smoleńsku