120 osób z polskiej delegacji rządowej jest w drodze na uroczystości do Smoleńska i Katynia. Na miejscu katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia i w Lesie Katyńskim Polacy upamiętnią ofiary obu tragedii.

Będzie to spotkanie niezwykle smutne. Rany są świeże, najwidoczniej dla różnych rodzin jeszcze się one nie zagoiły - powiedział po wylądowaniu w Moskwie minister kultury Bogdan Zdrojewski. Wszyscy ci, którzy towarzyszą mi w samolocie, są nadal niezwykle wzruszeni i bardzo skupieni. Wydaje mi się, że właśnie taka atmosfera skupienia i milczenia będzie nam towarzyszyła na miejscu katastrofy sprzed dwóch lat - dodał Zdrojewski, któremu funkcję przewodniczenia delegacji powierzył premier. W polskiej delegacji oprócz polityków są też krewni ofiar katastrofy 10 kwietnia i około 15 osób reprezentujących rodziny katyńskie.

Uroczystość na miejscu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku ma rozpocząć się około godz. 10.30 polskiego czasu. Uczestniczyć w niej będą m.in: prezydencki minister Maciej Klimczak, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, wiceszef MON Czesław Mroczek, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, a także prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.

To jest trzeci mój wyjazd do Smoleńska. Dopóki mi zdrowie i siły pozwolą, będę chciał tam każdego roku jeździć, bo uważam, że tragedia smoleńska wywarła wielki wpływ na moje życie - powiedział Paweł Deresz, mąż posłanki SLD Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie. Chodzi nie tylko o moją żonę, ale o tragedię, która dotknęła całe nasze społeczeństwo - dodał. Na miejscu katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku Polacy złożą wieńce i zapalą znicze. Odbędzie się też modlitwa ekumeniczna.

Dwa lata po katastrofie wrak prezydenckiego tupolewa wciąż leży na lotnisku w Smoleńsku. Dzisiaj Rosjanie dopuścili do rozbitego samolotu dziennikarzy. Na miejscu był również korespondent RMF FM Przemysław Marzec, który z bliska zrobił zdjęcia zniszczonej maszyny.

Po południu uroczystości w Katyniu

Uroczystości związane z 72. rocznicą zbrodni katyńskiej rozpoczną się ok. godz. 13 czasu polskiego od modlitwy w prawosławnej części Kompleksu Memorialnego "Katyń". Potem przeniosą się na Polski Cmentarz Wojenny. Planowane jest także przejście do Muzeum Katyńskiego, gdzie uczestnicy pielgrzymki wpiszą się do księgi pamiątkowej Polskiego Cmentarza Wojennego.

Ostatnim punktem programu wizyty rządowej delegacji ok. godz. 15 czasu polskiego będzie uroczyste otwarcie agencji konsularnej w Smoleńsku. Powrót ze Smoleńska do Moskwy zaplanowano na wtorek na godz. 16.45 polskiego czasu. W Warszawie delegacja ma być w środę krótko po północy.

Obchody 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie

Punktualnie o godzinie 8.41, dokładnie 2 lata od chwili, gdy prezydencki Tupolew z 96 osobami na pokładzie rozbił się pod Smoleńskiem, na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie zabrzmiał utwór "Cisza", który wykonał trębacz. Przed godziną 9.00 przed Pałacem Prezydenckim pojawił się Jarosław Kaczyński.

To właśnie w tych dwóch miejscach w Warszawie - na Krakowskim Przedmieściu i Cmentarzu Powązkowskim odbywają się główne, polskie uroczystości w ramach obchodów II Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Organizowane przez władze państwowe uroczystości na Powązkach rozpoczęły się o godzinie 8. Kwadrans później zostały odczytane nazwiska 96 ofiar katastrofy.

O godzinie 8:41, jednej z najbardziej tragicznych chwil w nowożytnej historii Polski, trębacz odegrał utwór "Cisza". Na koniec uroczystości powązkowskich odbyła się prywatna część uroczystości dla rodzin ofiar katastrofy.

Obchody drugiej rocznicy katastrofy przed Pałacem Prezydenckim organizuje Prawo i Sprawiedliwość. O godzinie ósmej zaczęła się msza w kościele seminaryjnym. Potem jej uczestnicy przeszli Krakowskim Przedmieściem przed pałac. Tam po godzinie 9.00 Jarosław Kaczyński złożył kwiaty.

O godzinie 16:30 przed Pałacem Prezydenckim ma przemówić szef PiS. Organizatorzy zapowiedzieli budowę sceny i ustawienie telebimów. Przez cały dzień na Krakowskim Przedmieściu mają występować artyści. Około godziny 17 odbędzie się premiera filmu "Córka", opowiadającego o żałobie Marty Kaczyńskiej.

Po mszy świętej w katedrze św. Jana odbędzie się również organizowany przez PiS Marsz Pamięci. Wieczorem na Krakowskim Przedmieściu wiec rocznicowy zorganizuje Stowarzyszenie Solidarni 2010. Ma w nim uczestniczyć między innymi część rodzin ofiar katastrofy.