​"Klimat ponad podziałami", "Wspólne działanie lub wspólne wymieranie" - z takimi hasłami ulicami stolicy przeszli dziś uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Protestujący domagali się od rządzących realizacji polityki na rzecz ochrony środowiska. Podobne akcje odbyły się w wielu miastach w Polsce i na całym świecie.

Skutki kryzysu oddziałują w różny sposób. Dotykają nas jako mieszkańca Warszawy, mieszkańca Polski, czy mieszkańca planety. Dla globalnego ocieplenia nie jest ważne, jakiego statusu finansowego, wieku, poglądów czy koloru skóry jesteś. Dlatego wspólnie musimy się zjednoczyć i zacząć działać - apelowała do zebranych jedna z uczestniczek strajku klimatycznego w stolicy. 

Dzisiaj, wspólnie po raz kolejny pokażemy, jak dla nas ważna jest nasza przyszłość - podkreślał inny strajkujący.

Organizatorzy strajku przekonują, że kryzys klimatyczny to kryzys praw człowieka i kryzys wspólnoty. Tylko ramię w ramię możemy sprawić, że nasza wspólna przyszłość będzie bezpieczna, zielona i sprawiedliwa - podkreślają. 

Domagamy się natychmiastowej, sprawiedliwej transformacji energetycznej - apelują.

Warszawa popiera inicjatywę młodzieży

Młodzi ludzie protestowali przeciwko braku zdecydowanych działań dotyczących ich przyszłości - zaznaczył stołeczny magistrat.

Przypomniano przy tym, że stolica zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych o 40 proc. do roku 2030, a także do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. Miasto uruchamia szereg inicjatyw, które pomogą doprowadzić do tego celu. To m.in. przyznawanie dotacji na wymianę starych pieców i kotłów węglowych oraz na instalowanie odnawialnych źródeł energii, ale także konsekwentne zazielenianie stolicy - wyliczył magistrat.

Podkreślił także, że Warszawa mocno inwestuje też w niskoemisyjny transport: rozbudowuje sieć metra, zamawia kolejne autobusy elektryczne i rozwija sieć ścieżek rowerowych.

Realizujemy rekomendacje Warszawskiego Panelu Klimatycznego i pracujemy nad Zieloną Wizją Warszawy (Green City and Climate Action Plan) - pierwszym tego typu projektem w Polsce, dzięki któremu zostanie przygotowany długoterminowy plan zrównoważonego rozwoju i osiągnięcia neutralności klimatycznej przez miasto, oparty o konkretne dane. W tym kontekście działamy również na polu edukacji - w bieżącym roku przekazaliśmy warszawskim szkołom materiały dotyczące zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych - powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Ratusz podkreślił także, że około 70 proc. emisji dwutlenku węgla w mieście, to emisje pochodzące z elektrociepłowni nadzorowanych przez rząd i bez szybkiego odejścia od energii opartej na węglu w skali całego kraju, miasta mają ograniczony wpływ na zapobieganie zmianom klimatu.

Dlatego stolica przyłącza się do postulatów młodzieży i oczekuje odważnych decyzji dotyczących dekarbonizacji na poziomie całego kraju, rozwiązań legislacyjnych wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii oraz decyzji politycznych i finansowych, wspierających działania mitygacyjne i adaptacyjne - zaznaczył ratusz.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na całym świecie

Demonstracje Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowano w piątek w 21 miastach na terenie całej Polski. Protestujący pojawili się m.in. na ulicach: Łodzi, Poznania, Cieszyna, Olsztyna, Katowic, Białegostoku, Krakowa, Rzeszowa i Warszawy.

Podobne wydarzenia odbyły się także na całym świecie. W piątkowym proteście w Berlinie wzięła udział szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.