Koronawirus utrudnia zakończenie studiów przyszłym nauczycielom. Jak dowiedział się reporter RMF FM studenci ostatnich lat kierunków pedagogicznych i nauczycielskich mają problemy z praktykami studenckim w szkołach.

Przyszły nauczyciel musi odbyć co najmniej sto pięćdziesiąt godzin praktyk, w trakcie których najpierw przygląda się pracy doświadczonych pedagogów a potem sam zaczyna prowadzić zajęcia.

Plany przyszłych nauczycieli krzyżuje jednak pandemia. W marcu i w kwietniu studenci nie mogli pojawiać się w szkołach. Potem, MEN wprowadziło możliwość odbywania praktyk online, w czasie lekcji zdalnych.

Teraz takich lekcji na odległość jest niewiele, a dyrektorzy części szkół obawiają się obecności studentów - przyznaje Ewa Kozłowska koordynator praktyk przyszłych polonistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Docierają do nas sygnały, że dyrektorzy mimo wyrażonej wcześniej zgody obawiają się i odmawiają uzgodnionych wcześniej praktyk - podkreśla.

W warszawskiej Szkole Edukacji, która uczy polonistów, historyków czy biologów, praktyki zostały zawieszone do połowy września.

Liczmy, że wtedy sytuacja się ustabilizuje - usłyszał reporter RMF FM.

Największa uczelnia pedagogiczna w Polsce poprosiła ministra edukacji o interwencję w sprawie utrudnień w odbywaniu nauczycielskich praktyk.

Potrzebne są wytyczne, takie jak te dotyczące obecności uczniów, czy rodziców w szkole - mówi RMF FM dr Ewa Dąbrowa, koordynator praktyk w Akademii Pedagogiki Specjalnej imienia Marii Grzegorzewskiej.

Uczelni chodzi o uspokojenie dyrektorów szkół. Wielu z nich, obawiając się pojawienia w placówkach osób z zewnątrz, nie zgodziło się na przyjęcie studentów. 

Chodzi o przygotowanie wskazówek odnośnie przyjmowania studentów na praktyki. Takie wytyczne pojawiły się w przypadku uczniów, pracowników i dostępu rodziców do szkół. Dyrektorzy poczuliby się znacznie bezpieczniej, gdyby takie wytyczne otrzymali - tłumaczy Ewa Dąbrowa i dodaje, że kolejną prośbę uczelnia wysyła do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Mowa jest o pilnej nowelizacji rozporządzenia dotyczącego możliwości odbywania praktyk przez studentów online. Obecny przepis obowiązuje tylko do końca września i dotyczy jedynie studentów ostatniego roku.

Już teraz tworzą się zaległości w praktykach - ostrzega Ewa Dąbrowa.

Po raz pierwszy ponad tysiąc ozdrowieńców. Nowy bilans epidemii koronawirusa w Polsce

W piątek resort zdrowia poinformował o 691 nowych przypadkach koronawirusa oraz o śmierci 8 osób. Łącznie od początku epidemii w Polsce SARS-CoV-2 zaraziło się 69 820 osób, a 2 100 zmarło. Z kolei liczba ozdrowieńców po raz pierwszy przekroczyła tysiąc.

Zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (121), małopolskiego (120), wielkopolskiego (93), podkarpackiego (92), śląskiego (54), łódzkiego (43), pomorskiego (41), dolnośląskiego (27), lubelskiego (27), świętokrzyskiego (15), warmińsko-mazurskiego (15), lubuskiego (13), kujawsko-pomorskiego (11), opolskiego (9), podlaskiego (8), zachodniopomorskiego (2).

Opracowanie: