Od poniedziałku zostaną złagodzone restrykcje zwiazane z pandemią koronawirusa - ale nie wszędzie. Dotychczasowe obostrzenia zostają utrzymane w pięciu województwach - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. W jedenastu województwach od poniedziałku nastąpi powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3. Otwarte tam zostaną także m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

W województwach, w których mamy sytuację trudną, czyli w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę; po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - dodał. 

Poluzowanie obostrzeń w 11 województwach

Minister podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że w części województw, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza, można wprowadzić "pewne poluzowania".

Od 26 kwietnia w 11 województwach zostaną poluzowane obostrzenia. Złagodzenie restrykcji nastąpi w województwach: 

  • małopolskim, 
  • zachodniopomorskim, 
  • kujawsko-pomorskim, 
  • mazowieckim, 
  • świętokrzyskim, 
  • lubuskim, 
  • pomorskim, 
  • lubelskim, 
  • warmińsko-mazurskim, 
  • podkarpackim 
  • podlaskim.

W wyżej wymienionych regionach zostanie przywrócone funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów i zakładów kosmetycznych. W 11 województwach zostanie też wprowadzona nauka hybrydowa w klasach I-III. W pozostałych pięciu regionach branża beauty będzie zamknięta, a dzieci wszystkich klas będą uczyły się zdalnie.

Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania. Jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy w sytuacji cały czas bardzo dużego obłożenia szpitali i respiratorów - zaznaczył Niedzielski.

Obostrzenia, które wszędzie pozostają bez zmian

Pozostałe dotychczasowe obostrzenia dotyczą zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań, jak i pozostałych 5 województw.

Wszędzie żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 m2 - w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 - w sklepach powyżej 100 m2.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym na jedną osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych - np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu - przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Kiedy zniesienie kolejnych obostrzeń?

W przyszłym tygodniu rząd ogłosi szczegółowy plan otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej. Niedzielski dodał, że w tym planie będzie również odniesienie do kwestii komunii, wesel i innych tego typu uroczystości. Zgodnie z tym duchem, który już częściowo mamy, jeśli chodzi o ten limit uprawiania sportu, który już zastosowaliśmy w wysokości 25 osób, więc od takiego limitu na pewno będziemy zaczynali - podkreślił. 

Niedzielski ujawnił, że podczas majówki będą obowiązywać takie same zasady na granicach kraju jak obecnie - będzie więcej kontroli na granicach, w hotelach oraz pensjonatach. 

Z kolei w przyszłą środę rządzący odniosą się do możliwości zniesienia nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Po weekendzie majowym prawdopodobnie otworzymy instytucje kultury - dodał szef resortu zdrowia.

Niedzielski: Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna w woj. śląskim; najlepsza - w woj. podlaskim

Minister zdrowia omówił na konferencji prasowej sytuację epidemiczną w poszczególnych regionach, zarówno jeśli chodzi o liczbę zachorowań, jak i obłożenie w szpitalach pod względem liczby łóżek i respiratorów.

Widzimy wyraźny spadek jeśli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tysięcy (mieszkańców) we wszystkich regionach. Ten spadek jest rzędu 1/3 w stosunku do poprzedniego tygodnia. Ale nadal mamy regiony, w których sytuacja, jeżeli chodzi o poziom zakażeń jest trudna, czyli ta częstotliwość występowania koronawirusa jest stosunkowo wysoka - powiedział Niedzielski.

Jak dodał, najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w woj. śląskim, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń waha się w granicach 50. W drugiej kolejności mamy woj. dolnośląskie, gdzie ten wskaźnik wynosi 46,5; w dalszej kolejności mamy województwo wielkopolskie i łódzkie, które mają te wskaźniki rzędu 40 i więcej oraz województwo opolskie z poziomem 38,3 - poinformował szef resortu zdrowia.

Najlepsza sytuacja pod względem liczby zachorowań jest natomiast w woj. podlaskim - tam wskaźnik wynosi 22,2. Mamy również woj. podkarpackie, gdzie ten wskaźnik wynosi 22,5 i mamy woj. warmińsko-mazurskie, gdzie wskaźnik jest na poziomie 23,7 - przekazał Niedzielski.

Zróżnicowana jest także sytuacja w szpitalach. Obłożenie łóżek przy średniej kraju na poziomie mniej więcej 67 proc. waha się od poziomu 46 proc. w woj. podlaskim do ponad 77 proc. w woj. śląskim - zaznaczył minister.

Jak dodał, podobnie jest w kwestii dostępności respiratorów. To obłożenie jest nieco wyższe - powyżej 70 proc. w skali kraju, ale obserwujemy też zróżnicowanie regionalne - od 52 proc. w woj. warmińsko-mazurskim do 84 proc. w woj. śląskim - dodał szef MZ.