Wakacje w dobie pandemii to nie lada wyzwanie: trzeba się liczyć z restrykcjami, jakie wprowadzają poszczególne kraje. Mimo to wielu Polaków mieszkających na co dzień za granicą chce odwiedzić swoje rodziny w Polsce. Co powinni wiedzieć, zanim zdecydują się na wyjazd?

Wjazd do Polski spoza strefy Schengen

Od 24 czerwca zmieniły się zasady wjazdu na terytorium Polski. Decyzja jest podyktowana faktem, że w naszym kraju przybywa nowych mutacji koronawirusa, które są bardziej zdjadliwe - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Rząd zdecydował, że osoby, które przybywają do Polski spoza strefy Schengen, będą skierowane na 10-dniową kwarantannę. Ten okres można skrócić, jeśli po siedmiu dniach od przekroczenia granicy Polski wykonamy test w kierunku SARS-Cov-2, a jego wynik będzie negatywny.

Kto nie musi iść na kwarantannę?

Rządzący wprowadzili jednak szereg wykluczeń:

  • z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby podróżujące samolotem z krajów spoza strefy Schengen, które w Polsce będą nie dłużej niż 24 h i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z Polski w okresie 24 godzin (licząc od momentu przylotu na terytorium Polski);
  • kwarantanna nie obowiązuje dzieci do 12. roku życia, podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepionymi przeciwko Covid-19.;
  • na kwarantannę nie muszą też iść osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Co jeśli nie mamy Unijnego Certyfikatu Covid?

Ostatnia zasada może być problematyczna, na co zwrócili uwagę słuchacze RMF FM zza Oceanu. Ze względu na to, że zaszczepili się poza Unią Europejską, nie mogą mieć Unijnego Certyfikatu Covid. Zastanawiali się, czy karteczka z datą i numerem serii przyjętych szczepionek otrzymana w punkcie szczepień wystarczy, by uniknąć kwarantanny. O tę kwestię spytaliśmy straż graniczną.

Strażnicy honorują każde zaświadczenie, z którego wynika, że dana osoba została zaszczepiona. Warunek jest taki, że szczepionka musi być dopuszczona w UE - przekazała major straży granicznej Dorota Kędziorka, która jest rzeczniczką komendanta karpackiego oddziału straży granicznej.

Wśród preparatów dopuszczonych w Unii Europejskiej są preparaty Moderny, Pfizer/BioNTech, AstryZeneki i Johnson & Johnson.


Koniecznie sprawdźcie przepisy obowiązujące w liniach lotniczych, z których korzystacie

Jak wygląda podróż spoza strefy Schengen drogą lotniczą w praktyce? O tym opowiedział nam pan Łukasz, który 3 lipca leciał wraz z rodziną z Dallas do Krakowa z przesiadką w Frankfurcie.

Najważniejsza rada, jakiej udzieliłby podróżującym? Sprawdzajcie zasady obowiązujące nie tylko w kraju docelowym, ale również w państwie, w którym się przesiadacie, a także w liniach lotniczych, z których usług korzystanie.

Pan Łukasz wskazał, że jest to istotne, aby uniknąć sytuacji, której był świadkiem na lotnisku w Dallas. Wstępu na pokład samolotu odmówiono osobom, które nie miały wykonanych testów w kierunku koronawirusa. Sprawdzano też, czy pasażerowie mają konkretny rodzaj maseczek, których wymaga przewoźnik.

Kontrola dokumentów i zaświadczeń szczepienia lub negatywnego testu na koronawirusa odbywała się zarówno:

  • w porcie lotniczym, w którym rozpoczynała się podróż,
  • w miejscu przesiadki, który był jednocześnie punktem przekroczenia granicy Unii Europejskiej
  • w porcie docelowym w Krakowie.

Wszędzie honorowane było papierowe zaświadczenie szczepienia przeciw Covid-19 wydane przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

Wjazd do Polski ze strefy Schengen

Niestety, ograniczenia dotyczą też osób, które do Polski wjeżdżają do Polski z krajów strefy Schengen. Podróżujący, którzy udają się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Polski mają obowiązek poddać się kwarantannie zgłaszając się telefonicznie do Głównego Inspektora Sanitarnego (numer +48 22 25 00 115). Osoby, które wykonały test na SARS-CoV-2 do 48 godzin przed przekroczeniem granicy, są zwolnione z kwarantanny.


Osoby podróżujące do Polski w innym celu niż powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu, mają obowiązek posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 , wykonany w okresie 48 h przed wjazdem.

Z wszystkich tych obowiązków zwolnione są osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Kwarantanna nie będzie obowiązywała dzieci do 12. roku życia, podróżujących pod opieką zaszczepionych dorosłych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Problemy z przekraczaniem polsko-słowackiej granicy. MSZ zapowiada interwencję