Co najmniej 2200 lekarzy i pielęgniarek jest wyłączonych z pracy w zakładach opieki medycznej w związku z epidemią koronawirusa - ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada. To dane dotyczące zakażeń i kwarantanny pracowników ochrony zdrowia.

Warto zauważyć, że dane nie obejmują lekarzy i pielęgniarek, którzy są zakażeni i są leczeni w szpitalach.

Informacje dotyczą natomiast zakażonych pracowników ochrony zdrowia, którzy nie wymagają hospitalizacji. W swych domach leczy się 46 lekarzy i 82 pielęgniarki.

Z kolei jeśli chodzi o lekarską kwarantannę  - przebywa na niej 716 osób, a w przypadku pielęgniarek tych osób jest 1355.

Przypomnijmy, że w  Polsce jest około 140 tysięcy lekarzy i 190 tysięcy pielęgniarek.

W Polsce wyzdrowiało prawie 300 osób

W związku z koronawirusem hospitalizowanych 8 kwietnia były 2473 osoby, a wyzdrowiały 284 osoby. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 152 tys. 898 osób, a 33 tys. 989 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - podało w czwartek rano dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.

Zakażenie koronawirusem od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 5 341 tys. osób, z których 164 zmarły.

Hospitalizacja oznacza, że osoba przebywa w szpitalu, ale niekoniecznie jest zakażona koronawirusem. Niektórzy mają objawy chorobowe charakterystyczne dla covid-19, ale może to być np. grypa. Przeprowadzenie badania diagnostycznego pozwala ustalić, czy hospitalizowany jest zakażony wirusem SARS-CoV-2.

SPRAWDŹ: 50 tysięcy firm w Polsce zaprzestało działalności w marcu

Opracowanie: