Wszystkie egzaminy szkolne przełożone. Co najmniej trzy tygodnie wcześniej poinformujemy o nowym terminie egzaminów - przekazał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował też, że egzaminy odbędą się najwcześniej w drugiej połowie czerwca.

Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom, że przestawili się na nowy tryb pracy - powiedział podczas konferencji minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Przekładamy termin egzaminu na inny czas. Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę przygotowania się na nowy termin egzaminu (...) O nowym terminie poinformujemy was z dużym okresem wyprzedzenia (...). Potraktujcie ten czas, jako dodatkowy okres na przygotowania - dodał.

Minister był pytany o to, czy przedłużony zostanie rok szkolny. Nie ma powodu do przedłużenia roku szkolnego. Będziemy zalecać, żeby przekazywać świadectwa drogą elektroniczną - stwierdził.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że egzaminy odbędą się najwcześniej w drugiej połowie czerwca.

"Trochę późno, ale lepiej późno niż wcale"

Nauczyciele i maturzyści z ulgą przyjęli decyzję o przesunięciu egzaminu dojrzałości. O to walczyliśmy - mówi dziennikarzowi RMF FM Grzegorzowi Kwolkowi Jan Modrzyński, jeden z uczniów organizujących protesty w sieci przeciwko przeprowadzaniu matur w maju. Jak podkreśla maturzysta z liceum nr 1 w Gdańsku, najgorsza była niepewność i obawa, że matura może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia uczniów i ich bliskich. Dobrze, że apele przyniosły skutek - uważa maturzysta. Trochę późno niestety, ale lepiej późno niż wcale - dodaje.

Dyrektor liceum imienia Hoffmanowej w Warszawie, Joanna Kiełbasa informacje o nowym terminie także przyjęła z ulgą. Uczniowie byliby szczęśliwsi, gdyby wiedzieli, na kiedy te egzaminy są przełożone, ale i tak bardzo się cieszę - podkreśla.

Z kolei szef ZNP Sławomir Broniarz zauważa w rozmowie z Grzegorzem Kwolkiem, że jest problem z decyzją MEN o przesunięciu terminu matur na czerwiec. Od 24 kwietnia maturzyści skończą bowiem rok szkolny - i nie będzie miał kto opiekować się ponad 200 tys. młodych ludzi - alarmuje Broniarz. Mogą swobodnie poruszać się po ulicach. Czy będą w domach oczekiwać na wyznaczenie terminu matury? - zastanawia się szef ZNP.

Uczniowie powinni przygotowywać się do matury, ale ministerstwo pracę nauczycieli zaplanowało i opłaciło do 24 kwietnia - dodaje dyrektor Joanna Kiełbasa z liceum Hoffmanowej w Warszawie

Być może niektórzy nauczyciele będą w kontakcie z uczniami, będą ich wspierać, aczkolwiek będzie to już ich praca charytatywna - zaznacza Kiełbasa.

Szkoły i przedszkola zamknięte do 26 kwietnia

Egzamin ósmoklasisty miał się odbyć 21 kwietnia. Egzaminy maturalne miały się rozpocząć 4 maja.

Szkoły są w Polsce zamknięte od 16 marca. W domach zostało 4,58 milionów uczniów z 24 tys. placówek w całym kraju. Zamknięte zostały też przedszkola, oddziały przedszkolne do których uczęszcza 1,41 miliona dzieci.

Placówki edukacyjne będą zamknięte do 26 kwietnia. 

Obostrzenia obowiązujące w Polsce

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

  •  ograniczenia w przemieszczaniu się;
  •  zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
  •  ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych - w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
  •  ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
  •  zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
  •  zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
  •  zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
  •  zamknięcie restauracji;
  •  ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
  •  ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).



Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

  •  zamknięcie szkół i uczelni;
  •  przedszkoli i żłobków;
  •  zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
  •  zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.



Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

  •  zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę)
  •  obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.



Do odwołania obowiązują:

  •  ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 6 ofiar i ponad 130 nowych zakażeń koronawirusem. Dzisiaj decyzja ws. restrykcji i szkolnych egzaminów [NA ŻYWO]