"Mamy formalnie potwierdzone 16 przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4000 objętych kwarantanną domową. "Te cyfry rosną, oczekujemy, że w Polsce ten przyrost będzie bardzo szybki" - dodał.

Chrońmy w szczególności osoby starsze w tym czasie, gdy koronawiurs zaczął się rozprzestrzeniać. One są w grupie podwyższonego ryzyka - zaapelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia powiedział, że przykład innych krajów pokazuje, że wzrost zachorowań w Polsce jest nieunikniony i będzie bardzo dynamiczny, bo to wynika ze specyfiki wirusa. Oczekujemy, że w ciągu najbliższych dni ten przyrost będzie bardzo szybki, to wynika z działania wirusa. We wszystkich krajach był bardzo gwałtowany przyrost w pierwszych dniach - zaznaczył. 

Równocześnie minister zapewnił, że szpitale przygotowywane są na zwiększoną liczbę przypadków choroby, jeśli chodzi o infrastrukturę, wysokospecjalistyczny sprzęt, a jeśli będzie konieczność, szpitale będą przekształcane w zakaźne.

Zaapelował też, żeby szczególną opieką objąć ludzi starszych, których stan zdrowia często pozostawia wiele do życzenia, cierpią na inne choroby. Zaś do osób starszych minister wystosował prośbę, by w miarę możliwości również ograniczyły kontakty.

Tutaj ogromny apel o bardzo dużą wrażliwość w czasie kontaktu z osobami starszymi. Chrońmy je jeszcze bardziej. Apel również do osób starszych, by ograniczyły aktywność w społeczeństwie. Trzymać się z daleka od dużych zgromadzeń, gdzie potencjalnie mogłoby dość do zarażenia - powiedział Łukasz Szumowski.

Przypomniał, że obecnie w Polsce potwierdzono 16 przypadków zakażenia koronawiursem, w tym pięć w poniedziałek. Te ostatnie dotyczą osób z Raciborza, Wrocławia, Krakowa.

W Polsce zdiagnozowano dotąd 16 przypadków koronawirusa  Co wiemy o pacjentach, u których potwierdzono obecność koronawirusa:

Racibórz - 5 przypadków. Mężczyzna podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową (obecność koronawirusa potwierdzona 8 marca). Kobieta trafiła do szpitala z kwarantanny (zakażenie potwierdzone 8 marca).  Więcej informacji o trzech ostatnich przypadkach zostanie przekazana podczas konferencji prasowej (zakażenie potwierdzone 9 marca).

Wrocław - 3 przypadki. To 26-latek, który samolotem wrócił z Wielkiej Brytanii (obecność koronawirusa potwierdzona 6 marca). Druga osoba to 73-latek, pacjent w grupie ryzyka. Zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która przyleciała z zagranicy (obecność koronawirusa potwierdzona 8 marca). Dziś koronawirusa potwierdzono u trzeciej osoby, 74-letniej kobiety. To rodzina starszego mężczyzny przebywającego w szpitalu.

Ostróda - 2 przypadki. To 43-letnia kobieta, która podróżowała autokarem z Niemiec z pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce (obecność koronawirusa potwierdzona 6). Mężczyzna przyjechał autokarem z Niemiec razem z "pacjentem zero" (obecność koronawirusa potwierdzona 7 marca)

Szczecin - 2 przypadki. Małżeństwo pochodzące ze Stargardu, po sześćdziesiątce, które wróciło z północnych Włoch (zakażenie potwierdzone 6 marca).

Warszawa - 2 przypadki. To Kobieta - obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec (zakażenie potwierdzone 8 marca). Oraz młody mężczyzna, który wrócił samolotem z Włoch (zakażenie potwierdzone 8 marca).

Kraków - 1 przypadek. To 60-letni mężczyzna wrócił z północnych Włoszech. (obecność koronawirusa potwierdzona 9 marca)

Zielona Góra - 1 przypadek. To pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. Mężczyzna ma 66 lat i pochodzi z Cybinki. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec (zakażenie potwierdzone 4 marca).

Szumowski: Jesteśmy w stałym kontakcie z sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski

Minister był pytany na konferencji o to, czy zostanę podjęte działania chroniące seniorów uczestniczących w praktykach religijnych.

Jesteśmy w stałym kontakcie z sekretariatem episkopatu. List abp. Gądeckiego (Stanisława, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - PAP), który dotyczył sytuacji jeszcze sprzed pojawienia się wirusa w Polsce, mówił i namawiał do pewnych form praktyk religijnych, które zmniejszają ryzyko zakażenia. Będziemy teraz rozmawiali na temat wzmocnienia tego listu. Wiemy, że faktycznie jest to potrzebne, jest to zalecane - powiedział Szumowski.

W ostatnią niedzielę lutego w kościołach w Polsce został odczytany komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Gądeckiego zachęcający duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa.

Księża przekazali też wiernym informację o możliwości przyjmowania komunii świętej duchowej lub na rękę, a także, żeby przed Najświętszym Sakramentem przyklękali, a nie koniecznie żegnali się święconą wodą.