Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 56 tys. osób poddanych kwarantannie. Jak informuje rzecznik KGP, w związku z uchybieniami związanymi z nieprzestrzeganiem kwarantanny, funkcjonariusze ukarali 328 osób.

Wobec 328 osób, które nie zastosowały się do kwarantanny, wdrożono czynności mające na celu pociągnięcie ich do odpowiedzialności prawnej.

Generalnie podchodzimy do zaleceń służb sanitarnych z dużą odpowiedzialnością i samodyscypliną, jednak ponownie podkreślamy, że w stosunku do naruszających zasady będą wyciągane surowe konsekwencje - podkreślił rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Obowiązek kwarantanny. Kogo dotyczy?

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni. 

GIS zaleca, by podczas kwarantanny domowej nie opuszczać domu, nie wychodzić do sklepu i nie spotykać się z innymi osobami ani nie zapraszać nikogo do domu. W przypadku mieszkania z rodziną, należy w miarę możliwości ograniczyć z nią kontakt i zachować bezpieczny odstęp minimum 2 metry. Powinno się też używać oddzielnych naczyń niż pozostali domownicy.

Należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe, jak blaty, klamki, ekrany telefonów. Temperaturę ciała powinno się mierzyć minimum dwa razy dziennie.

W piątek rząd w związku z wprowadzeniem stan epidemii podwyższył kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny. Wprowadzamy bardziej surowe kary - z 5 tys. zł na 30 tys. zł, ale także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dana osoba przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarowała - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.