"Godziny dla seniorów zostaną zniesione od 1 lutego" - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu przedstawił także listę innych zmian dotyczących pandemicznych restrykcji. Będą one obowiązywały od początku przyszłego miesiąca.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej opowiedział o zmianach, jakie rząd wprowadzi w koronawirusowych obostrzeniach, od 1 lutego. Tego dnia w reżimie sanitarnym zostaną otwarte galerie handlowe i muzea. 

Niedzielski przekazał również, że od 1 lutego zniesione zostaną godziny dla seniorów. Do tej pory obowiązywały one od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12. Wtedy zakupy w sklepach spożywczych drogeriach i aptekach mogły robić klienci wyłącznie powyżej 60. roku życia. Taka sama zasada obowiązywała w przypadku placówek pocztowych. 

Zwrócili się do nas przedsiębiorcy z apelem o zniesienie godzin dla seniora; przychylamy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniorów zostają zniesione - poinformował zdrowia Adam Niedzielski, apelując jednocześnie: Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, mamy wymóg zachowania dystansu, wymóg noszenia maseczek, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniora zostają zniesione od 1 lutego. 

Wydaje się, że też tak, jak postępują szczepienia w grupie seniorów będziemy mieli coraz bezpieczniejszą sytuację. I mamy realne argumenty, żeby iść w tym kierunku - dodał minister.

Godziny dla seniorów obowiązywały w Polsce od 15 października. 



W osobnym artykule przygotowaliśmy dla Was pełen zapis transmisji konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. 

Przeczytajcie: Konferencja ws. luzowania obostrzeń. Co czeka nas od 1 lutego? [TRANSMISJA]

Kwarantanna narodowa przedłużona

Od 28 grudnia w Polsce obowiązuje tzw. kwarantanna narodowa, w wyniku czego zamknięte pozostają stoki narciarskie, hotele i pensjonaty, restauracje oraz kina.

Lockdown miał trwać do 17 stycznia, jednak został przedłużony do 31 stycznia - do szkół wróciły w poprzedni poniedziałek tylko dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych. Teraz minister Niedzielski ogłosił przesunięcie sporej części obostrzeń do 14 lutego. 

Coraz więcej przedsiębiorców buntuje się jednak przeciwko zakazowi i otwierają lokale mimo zaleceń. Według szacunków, w miniony weekend otworzyło się kilkadziesiąt tysięcy lokali w całej Polsce. 

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat pandemii koronawirusa? Śledźcie naszą relację: Następne decyzje ws. obostrzeń w Polsce 14 lutego. UE przyjęła wytyczne ws. zaświadczeń o szczepieniach [NA ŻYWO]