Komisja Europejska przedstawi w środę unijną strategię wychodzenia z ograniczeń wprowadzanych przez kraje UE w związku z pandemią koronawirusa. Austria i Dania już przekazały KE i pozostałym krajom Unii swoje plany wyjścia z kwarantanny.

Z kolei Chorwacja i Niemcy pracują nad strategią poluzowania obostrzeń związanych z pandemią. W związku z tym Komisja Europejska nie chce zwlekać i w środę przedstawi swoją wizję skoordynowanego i całościowego wychodzenia z ograniczeń wprowadzonych przez unijne kraje w związku z koronawirusem.

Komisja przedstawi swoje założenia w oparciu o dane naukowe. Będzie to strategia stopniowa i nie wszystkie kraje będą w tym samym czasie znosić ograniczenia. Chodzi jednak o to, żeby np. przedwczesne działania w jednym kraju nie wywołały fali zakażeń w innym państwie.

Jutro Komisja przyjmie szereg wytycznych, w których przedstawi swoją wizję tego, jak państwa członkowskie powinny koordynować swoje działania, aby w odpowiednim czasie wyjść z tego okresu zamknięcia - powiedział we wtorek na konferencji w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer. Prace nad strategią zlecili jeszcze w marcu na szczycie UE szefowie państw i rządów krajów unijnych.

Niektóre państwa członkowskie zaczynają przyglądać się pierwszym krokom, jakie podejmą w nadchodzących tygodniach. Naszym zdaniem ważne jest, by robione to było w skoordynowany sposób - zaznaczył rzecznik Komisji.

Co może się zmienić?

Już teraz stolice, które jako pierwsze planują znoszenie niektórych ograniczeń, informują o swoich planach Brukselę oraz rządy innych państw członkowskich. Komisja Europejska zastrzegła, że nie ma pełnej analizy tych strategii, ale - jak podkreśliła - przewidują one stopniowe odchodzenie od restrykcji, co jest zgodne z jej podejściem.

Wytyczne Komisji nie będą wiążące prawnie. Nad mapą drogową dotyczącą wyjścia z okresu kwarantanny pracują wszyscy komisarze, a ich działania koordynuje przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ma ona w środę zaprezentować koncepcję Komisji dotyczącą odbudowy gospodarczej i centralnej roli, jaką - jej zdaniem - ma w tym odgrywać wieloletni budżet UE.

Uważamy, że budżet europejski to odpowiednie narzędzie do tego, by realizować plan mający na celu ożywienie gospodarcze. To narzędzie, z którym wszyscy są zaznajomieni, które wszyscy akceptują i które zapewnia, że konieczne inwestycje będą uruchomione w całej UE, a nie tylko w określonych państwach członkowskich - uzasadniał rzecznik KE.

W poniedziałek rząd Austrii ogłosił, że jeśli sytuacja na to pozwoli, od 14 kwietnia swoją działalność będzie mogła wznowić część sklepów. W podobną stronę chce pójść Chorwacja. Z kolei Dania planuje, że od 15 kwietnia otwarte zostaną żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Rząd Czech chce, aby dozwolone było indywidualne uprawianie sportu na świeżym powietrzu (w niektórych krajach, np. w Belgii, cały czas jest to możliwe mimo ogólnokrajowej kwarantanny).

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Christian Lindmeier przestrzegł we wtorek rządy krajów przed zbyt szybkim rozluźnianiem środków walki z epidemią nowego koronawirusa. Podkreślił jednak, że WHO nie ma uniwersalnych rekomendacji dotyczących znoszenia restrykcji.



Opracowanie: