Plany ewakuacji lotniczej pacjentów zakażonych koronawirusem zostały rozszerzone na cały kraj - dowiedział się reporter RMF FM. Chodzi o transport chorych z regionów, w których brakuje miejsc w szpitalach do placówek z wolnymi łóżkami.

Śmigłowce LPR i wojska - w sumie 30 maszyn - jest w gotowości do ewakuacji pacjentów zakażonych koronawirusem. Związane jest to z planami ewentualnego transportowania chorych z regionów, w których nie ma wolnych łóżek, do szpitali, gdzie wolne miejsca wciąż jeszcze są. Pierwotnie taka akcja dotyczyć miała jedynie Śląska. Jak ustalili nasi dziennikarze, rozszerzona została na cały kraj.

Jak ma wyglądać akcja?

W każdym województwie powołano koordynatora, który ma monitorować liczbę wolnych łóżek w regionie. Ma też się kontaktować z centrum operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - informuje reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, dyspozytor zdecyduje o transporcie konkretnych osób. W LPR zapadła decyzja o całodobowej gotowości sześciu baz lotniczych. Do tej pory 24-godzinny dyżur pełnił Kraków i Wrocław.

Zgodnie z planami, jeśli będzie taka potrzeba, 21 maszyn pogotowia może zostać wykorzystanych w transporcie pacjentów. Z kolei wojsko może wykorzystać dziewięć swoich samolotów.

LPR ma transportować m.in. pacjentów, którzy wymagają pomocy respiratorów. Wojsko - osoby w lżejszym stanie.

Wojewoda śląski: Sytuacja bardzo trudna

"Sytuacja w związku z pandemią jest w woj. śląskim bardzo trudna, ale robimy wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom" - powiedział w środę rano w TVN24 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Nie wykluczył wniosku o dalsze ograniczenie mobilności w regionie.

Pytany, czy woj. śląskie jest na krawędzi wytrzymałości i możliwości działania, czy tę krawędź już przekroczyło, Jarosław Wieczorek ocenił, że "ściana jest jeszcze przed nami, ale nie da się ukryć, że ściana jest bardzo blisko i robimy wszystko, aby tę ścianę odpychać od siebie wieloma działaniami". Jak wyjaśnił, chodzi o ok. 5 tys. pacjentów covidowych, hospitalizowanych w regionie.

"Przygotowujemy naszą bazę, żeby te 5 tys. miejsc było dostępnych w regionie, ale niewykluczone, że będziemy musieli działać prewencyjnie, żeby tę ścianę oddalać, wspierać się również naszymi przyjaciółmi z regionów, być może mniej obciążonymi w systemie ochrony zdrowia" - podkreślił wojewoda śląski.

Najnowsze dane resortu zdrowia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 32 874 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarły 653 osoby.

Ostatniej doby wykonano 102 818 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, z czego 24 982 antygenowych. Wykryto 32 874 zakażeń - podało w środę  Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował też, że łącznie przebadano dotąd 12 036 040 próbek pobranych od 24 982 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 3 225 029 badań na wykrycie wirusa SARS-CoV-2.

Do tej pory o największa wykonana liczba testów w ciągu doby to 107,7 tys., w piątek 26 marca. Wtedy badania potwierdziły zakażenie u 35 143 osób. Była to też najwyższa liczba dziennych wykrytych nowych chorych z COVID-19.

Obecnie w szpitalach przebywa 31 311 zakażonych koronawirusem, z tego 3093 podpiętych jest do respiratorów.

Od początku epidemii wykryto ponad 2 321 717 nowych przypadków, a zmarło ponad 53 045 pacjentów.


Opracowanie: