Ponad połowa Polaków boi się zakażenia koronawirusem - tak mówią wyniki sondażu, przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". 22,3 procent ankietowanych przyznało, że "zdecydowanie" boi się zakażenia, a 36,1 procent stwierdziło, że "raczej" się go boi. Równocześnie - jak wynika z sondażu - 30,7 procent z nas nie zamierza zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, kiedy już taka szczepionka będzie dostępna. Większość uważa także, że szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 nie powinno być obowiązkowe.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3003 nowych przypadkach koronawirusa oraz 75 osobach, które zmarły z powodu Covid-19. Takiego dobowego przyrostu zakażeń oraz dobowej liczby zgonów w Polsce jeszcze nie było.

Eksperci zgodnie podkreślają, że najważniejsze w walce z koronawirusem jest stosowanie zasady DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczka. Minister zdrowia wraz z szefem policji zapowiedzieli zero tolerancji dla tych, który maseczek - tak gdzie to jest obowiązkowe - nie noszą.

Na ogłoszonej dziś liście zmian w żółtej i czerwonej strefie ma znaleźć się ponad 100 powiatów. Jak mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia, "na 99 proc. Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie".

Mimo tych alarmujących informacji na pytanie: "czy obawia się pan/pani zarażenia koronawirusem", 16,3 proc. badanych powiedziało "nie", a 23 proc. "raczej nie". Razem to daje blisko 40 proc. osób ankietowanych w sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", które nie boi się zakażenia.   

Zakażenia koronawirusem boi się 22,3 proc. badanych, a 36,1 proc. odpowiedziało na to pytanie "raczej tak". 



Z sondażu wynika, że co trzeci badany - 30,7 proc. nie zamierza się zaszczepić przeciwko koronawirusowi, jeśli już taka szczepionka będzie dostępna. Zrobi to "zdecydowanie" 23,1 proc i 23 proc. badanych, którzy mówią "raczej tak".

Jednocześnie większość uważa, że szczepionka na koronawirusa nie powinna być obowiązkowa. 35,1 proc. powiedziało "zdecydowanie nie", a 25 proc. "raczej nie".

Za obowiązkowym szczepieniem na koronawirusa opowiedziało się 15,7 proc. badanych.