Trudniejszy dostęp do testów na koronawirusa i większe zadłużenie szpitali. Przed takimi możliwymi konsekwencjami obniżenia wycen badań w kierunku Covid-19 ostrzegają w RMF FM dyrektorzy szpitali powiatowych. Od nowego roku NFZ za test PCR zapłaci 113 złotych. Do tej pory było to 280 złotych.

Dyrektorzy mniejszych szpitali oraz część diagnostów laboratoryjnych chce, by wyceny zostały na stałym poziomie. Dzięki temu - według nich - właściciele laboratoriów dalej będą mieć motywacje, by wykonywać badania.

Z kolei szpitale powiatowe, które testy i tak muszą wykonywać pacjentom, nie będą musiały do nich dopłacać i w ten sposób zwiększać zadłużenia. Tak zależności wycen testów na koronawirusa wyjaśniał dziennikarzowi RMF FM dyrektor Szpitala Powiatowego w mazowieckim Garwolinie, wiceprezes Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Krzysztof Żochowski.  

Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na pytanie naszego reportera, dlaczego wyceny się zmniejszają, tłumaczył, że odczynniki do badań są coraz łatwiej dostępne.

W tej chwili, na rynku ceny testów spadły, jeśli chodzi o odczynniki. Trzeba urealnić ceny, które są sprzed wielu, wielu miesięcy, kiedy testów na rynku nie było - przekonywał wiceminister zdrowia. 

W Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych nasz dziennikarz ustalił, że nowe wyceny wywołały niepokój. Z drugiej strony, jako krok w dobrą stronę oceniają uwolnienie rynku tak, by testy w kierunku Covid-19 mogły wykonywać wszystkie laboratoria, a nie tylko wybrane.

Diagności czekają na uzasadnienie nowych wycen z Agencji Oceny technologii Medycznych i Taryfikacji. Gdy je dostaną, możliwe będą dalsze interwencje w tej sprawie.

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych wystąpiła do AOTMiT o szczegółowe informacje, na jakiej podstawie wycena została stworzona i kto w tym procesie uczestniczył. Najwięcej wątpliwości wywołuje wycena tak zwanych szybkich testów w szpitalach, które wprowadzono po to, żeby zakażony pacjent szybciej trafił na oddział szpitalny. Oczekiwania na wynik takiego testu trwa od 40 minut do 3 godzin.