Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 907 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 349 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 147 446 zakażonych. Nie żyje 23 309 spośród nich. Rząd przyjął uchwałę dotyczącą Narodowego Programu Szczepień. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że być może w tym roku będzie szansa na pierwsze szczepionki na polskim rynku. Celem programu jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Naukowcy w Wielkiej Brytanii szukają źródła nowego wariantu koronawirusa, który został identyfikowany w zeszłym tygodniu. Przypuszczają, że jest on rodzimego pochodzenia. Najważniejsze informacje na temat przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie zebraliśmy w naszym raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- Ministerstwo Zdrowia informuje o 6 907 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 349 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 147 446 zakażonych. Nie żyje 23 309 spośród nich. Najnowsze dane publikujemy w >>>TYM ARTYKULE<<<.

- Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień; mamy zakontraktowanych 60 milionów dawek szczepionki na Covid-19 od 6 dostawców. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że być może w tym roku będzie szansa na pierwsze szczepionki na polskim rynku.

- Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z Covid-19, tzw. tarczę 6.0. Jeszcze we wtorek została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.




23:36 Tarcza 6.0 opublikowana w Dzienniku Ustaw


W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę ws. wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z Covid-19, tzw. tarczę 6.0. Przewiduje pomoc w postaci m.in. zwolnienia ze składek ZUS, trafi do firm z ok. 40 branż.

Celem ustawy jest udzielenie wsparcia przedsiębiorcom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z wprowadzonymi obecnie zasadami bezpieczeństwa, mającymi zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19.

"Ustawa wprowadza do porządku prawnego dalsze, szczególne rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym i utrzymanie miejsc pracy" - czytamy.


22:43 Wyliczenia włoskich ekspertów

Szybkie rozpoczęcie kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi we Włoszech mogłoby zapobiec śmierci kolejnych 17 tysięcy osób. Taką tezę przedstawili naukowcy z kilku placówek badawczych, w tym z rzymskiego uniwersytetu Tor Vergata. Ustalenia te zaprezentowano podczas zorganizowanej online konferencji medycznej "Prewencja i Zdrowie". Jak zaznaczyli jej uczestnicy, w całym kraju prognozowane straty ekonomiczne z powodu pandemii Covid-19 przekroczą 61 miliardów euro, głównie z powodu zatrzymania części działalności gospodarczej, a także konieczności wypłaty zasiłków postojowych. 


22:22 Morawiecki o szczepionkach i biurokracji

Unia Europejska powinna uważać, by nie wplątać się w biurokrację - powiedział amerykańskiemu dziennikowi "Wall Street Journal" premier Mateusz Morawiecki w kontekście oczekiwanego zezwolenia Europejskiej Agencji Leków na stosowanie szczepionek przeciw koronawirusowi.

Powinniśmy być bardzo uważni w kwestii jakiejkolwiek możliwości wplątania się w biurokrację - oświadczył Morawiecki. Niektóre zachodnie kraje spoza UE oraz azjatyckie państwa rozpoczęły już szczepienia. Tymczasem miliony obywateli UE wciąż czekają - dodał szef polskiego rządu, cytowany we wtorkowym artykule "WSJ".

22:20 Nie będzie spotkania opłatkowego w polskim Sejmie

Tradycyjne, doroczne spotkanie opłatkowe posłów i senatorów oraz inne uroczystości odbywające się w Sejmie z okazji Świąt Bożego Narodzenia zostały odwołane ze względów bezpieczeństwa i zagrożenia koronawirusem - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.

22:02 Nowe dane z Turcji

Minionej doby zarejestrowano w Turcji rekordową liczbę 235 zgonów w związku z zakażeniem koronawirusem. Stwierdzono też 32 102 nowe przypadki zakażeń - objawowe i bezobjawowe. 

Łącznie od początku pandemii na Covid-19 zmarło w Turcji 16 881 osób.

21:12 Co ze szczepionkami dla nauczycieli?

Podczas posiedzenia Rady Ministrów przyjęliśmy uchwałę, w której nauczyciele zostali zakwalifikowani do pierwszej grupy, tej, która będzie najwcześniej - zaraz po służbach medycznych - objęta szczepieniami - poinformował w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaapelował także do wszystkich, aby - kiedy szczepionka będzie dostępna - poddać się szczepieniu, ponieważ pozwoli to zakończyć okres pandemii.

20:57 Szczepionka - nowe informacje

Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko Covid-19 wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.

Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak - jak podaje EMA - jego organizacja jest możliwa wcześniej po tym, jak firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki.

Agencja poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Reuters podał, powołując się na wypowiedź federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, że Niemcy mogą rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 już w Boże Narodzenie.

20:44 Wielka Brytania

Nowy wariant koronawirusa, który został identyfikowany w zeszłym tygodniu i jak się wydaje szybko rozprzestrzenia się w niektórych częściach Anglii, nie został przywieziony z zagranicy. Jest najprawdopodobniej rodzimego pochodzenia - uważają brytyjscy naukowcy.

Nick Loman, profesor mikrobiologii z Uniwersytetu w Birmingham, powiedział, że wydaje się, iż nowy wariant pojawił się spontanicznie "znikąd" pod koniec września.

Niewielka liczba przypadków szybko się rozrosła, co zaniepokoiło ekspertów. Do tej pory w Wielkiej Brytanii wykryto ponad tysiąc potwierdzonych przypadków na prawie 60 różnych obszarach geograficznych - przeważnie na południu Anglii, ale pojedyncze przypadki zidentyfikowano też w Szkocji i Walii.

20:41 Polska

Nie przewidujemy badania wszystkich ludzi w Polsce pod kątem tego, czy mają przeciwciała i dopiero potem szczepienia przeciwko Covid-19 osób bez przeciwciał. To nie ma żadnego uzasadnienia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Polsat News.

20:36 Francja

W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji zdiagnozowano 11 532 przypadki zakażenia koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 790 osób.

Premier Francji Jean Castex zaapelował, by dzieci, które mają możliwość pozostania w domach, nie szły do szkoły w czwartek i piątek, tj. przed przerwą świąteczną, aby ograniczyć ryzyko zakażeń przed Bożym Narodzeniem.

W kraju obowiązuje nadal, wprowadzona od 15 grudnia, godzina policyjna od godz. 20 do godz. 6; pozostanie ona w mocy do Sylwestra, lecz będzie zawieszona na Boże Narodzenie. 

19:49 Szwecja

Powołana przez szwedzki rząd oraz opozycję komisja ds. zbadania strategii walki z koronawirusem orzekła we wtorek, że "Szwecja nie uchroniła osób starszych przed zakażeniem i śmiercią". Wskazała na wiele zaniedbań w opiece społecznej. Minister ds. socjalnych nie zamierza jednak odejść.

W Szwecji do końca listopada na Covid-19 zmarło 3002 seniorów przebywających w domach opieki oraz 1696 osób starszych, mających zapewnioną domową pomoc dochodzącego opiekuna. Stanowią oni większość wszystkich ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju.

19:44 Francja

"Jesteśmy w depresji" - pod takim hasłem demonstrowali w Paryżu pracownicy sektora kultury, domagając się otwarcia teatrów, muzeów, sal koncertowych i kin, zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa.

18:51 Szczepienia w Europie

W ośmiu krajach w Europie - Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech - kampania szczepień przeciwko koronawirusowi rozpocznie się jednocześnie. Deklarację w tej sprawie wydano we wtorek po wideokonferencji ministrów zdrowia tych państw.

18:39 Rząd gotowy wysłać samolot po pierwszą transzę szczepionek

"Dwa dni po zarejestrowaniu leku przez Europejską Agencję Leków będziemy w stanie dystrybuować tę szczepionkę. Ta pierwsza transza to będzie symboliczne 10 tys. dawek, które ma trafić do wszystkich krajów jednocześnie" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Kuczmierowski. Jak dodał szef Agencji Rezerw Materiałowych, "nie będziemy ich [szczepionek przyp.RMF FM] mieli w magazynach, ponieważ jesteśmy przygotowani na to, żeby je natychmiast przesłać do szpitali.

Kuczmierowski zdradził również, że trwają rozmowy z Pfizerem, żeby Polska mogła odebrać swoją transzę szczepionek, co mogłoby przyspieszyć proces dotarcia pierwszych dawek do kraju. Przyznał, że LOT jest gotowy, żeby w razie potrzeby wspomóc proces odbierania szczepionki dla Polski, jednak zdaniem rozmówcy Pawła Balinowskiego, ten proces zostałby przyspieszony, ale "nie aż tak bardzo".

Popołudniowa rozmowa w RMF FM z Michałem Kuczmierowskim, szefem Agencji Rezerw Materiałowych do przeczytania, obejrzenia i posłuchania jest <<< TUTAJ >>>

18:09 Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 506 zgonów z powodu Covid-19 oraz wykryto 18 450 nowych zakażeń koronawirusem.

17:40 Włochy

846 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 14 844 nowe zakażenia koronawirusem - to dane z wtorkowego biuletynu resortu zdrowia tego kraju. To znaczny wzrost zgonów w porównaniu z poprzednimi dniami.

Łączny bilans zmarłych we Włoszech od początku pandemii wynosi 65 857 i jest najwyższy w Europie. Koronawirusa potwierdzono dotychczas u ponad 1,8 miliona osób, z których wyzdrowiało około 1,1 miliona.

15:53 Rosja

W Rosji 28,5 tys. osób zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi preparatem Sputnik V - poinformował we wtorek minister zdrowia Michaił Muraszko. Minister wyjaśnił, że szczepionka trafiła do wszystkich regionów i szczepienia rozpoczęły się w całym kraju.

Sputnik V jest obecnie w końcowym stadium trzeciej, ostatniej fazy badań klinicznych. Został zarejestrowany jeszcze w trakcie badań klinicznych, co powodowało sceptyczną reakcję części specjalistów.

15:28 Dania

Rząd Danii rozszerzy lockdown, który obowiązywał dotąd na wybranych terenach, na cały kraj - poinformowała we wtorek publiczna telewizja TV2, powołując się na anonimowe źródła.

7 grudnia premier Mette Frederiksen ogłosiła zamknięcie restauracji, kin oraz części szkół w 38 gminach kraju, w tym w Kopenhadze, Aarhus oraz Odense. Podstawowe restrykcje (np. obowiązek maseczek w komunikacji miejskiej) przedłużono do 28 lutego przyszłego roku.

W czwartek rząd ogłosił rozszerzenie zaostrzonych restrykcji na większość gmin w kraju.

15:24 Ukraina

W Kijowie demonstrowali przedsiębiorcy, sprzeciwiający się planowanym na styczeń zaostrzonym restrykcjom przeciwepidemicznym, które dotkną mały biznes. Doszło do starć z policją.


15:05 Wielka Brytania

Zaszczepienie przeciw Covid-19 całej populacji Wielkiej Brytanii może zająć nawet rok - i to przy założeniu, że nie będzie żadnych przerw spowodowanych, na przykład, brakiem ciągłości dostaw szczepionki - obliczają brytyjscy naukowcy.

"Od kiedy sięgnąć pamięcią, żaden kraj nie zorganizował kampanii szczepień całej populacji" - przypomina Jeremy Farrar, dyrektor organizacji charytatywnej Wellcome Trust.

Dodał, że szczepionka nie rozwiąże całkowicie problemu Covid-19, gdyż choroba zapewne pozostanie i ludzkość będzie musiała się nauczyć z nią żyć, tak jak jest to przypadku innych chorób zakaźnych.

14:55 Włochy

Łączna liczba zgonów we Włoszech przekroczy w tym roku 700 tys. i będzie najwyższa od 1944 roku, czyli od II wojny światowej. Takie dane przedstawił krajowy Instytut Statystyczny Istat. Ten tragiczny rekord ma związek z epidemią koronawirusa.

Od początku pandemii we Włoszech, tj. od lutego zanotowano 65 tys. zgonów osób zakażonych koronawirusem. To obecnie najwyższa liczba w Europie.

14:00 Minister zdrowia o świętach

W trosce o nasze zdrowie oraz naszych najbliższych minister zdrowia apeluje, byśmy zbliżające się Boże Narodzenie spędzili w ściśle rodzinnym gronie. Adam Niedzielski namawia także tych, którzy planowali przyjechać na święta z zagranicy do rodziny w Polsce, aby swoje plany przełożyli.


13:21 Minister zdrowia o szczepieniach

Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że jest szansa, iż  pierwsze szczepionki w Polsce pojawią się jeszcze w tym roku. Natomiast po 15 stycznia osoby, które będą w pierwszej kolejności podlegały szczepieniu, będą mogły się umawiać na konkretne terminy m.in. przez infolinię. Infolinia będzie działała pod numerem 989.

12:59 Urodziny Radia Maryja

Sanepid nie dopatrzył się nieprawidłowości i nie nałoży kar na uczestników i organizatorów urodzin Radia Maryja. Jak dowiedział się reporter RMF FM, taką decyzję podjął Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu po otrzymaniu wyjaśnień od policji i organizatorów.

12:45 Narodowy Program Szczepień

Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień; mamy zakontraktowanych 60 milionów dawek szczepionki na Covid-19 od 6 dostawców - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków. To już dzisiaj zabudżetowane około 3 mld zł, ale prócz tego także środki dla wszystkich placówek medycznych, które będą szczepić, które niemal podwoją tę liczbę - oświadczył szef rządu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że być może w tym roku będzie szansa na pierwsze szczepionki na polskim rynku.

12:42 Białoruś

Białoruś powinna opracować wlasną szczepionkę przeciwko koronawirusowi, kraj ma odpowiednich specjalistówi - oświadczył Alaksandr Łukaszenka. Oszacował, że koszt opracowania preparatu stanowić będzie około 5 mln rubli białoruskich (1,97 mln USD).

Łukaszenka powiedział, że Białoruś w najbliższym czasie kupi już istniejącą szczepionkę, by skorzystały z niej osoby należące do grup ryzyka. Ponadto w kraju uruchomiona zostanie produkcja szczepionki rosyjskiej.

Jednakże, ponieważ koronawirus nie zniknie, Białoruś będzie potrzebować także własnej szczepionki. Trzeba się za to zabrać i nie bać się - oznajmił Łukaszenka. Wyraził zadowolenie, że naukowcy białoruscy podjęli się tego zadania.

Łukaszenka zapowiedział, że wkrótce przeprowadzi naradę na temat produkcji krajowej szczepionki. 

12:20 Szczepionka wcześniej na unijnym rynku?

Europejska Agencja Leków (EMA) zamierza 23 grudnia podjąć decyzję w sprawie dopuszczenia do obiegu szczepionki firm BioNTech i Pfizer przeciw Covid-19 - napisał dziennik "Bild". To o prawie tydzień wcześniej, niż dotychczas przypuszczano.

Gazeta powołuje się na źródła w niemieckim rządzie i w Komisji Europejskiej.

12:16 Plany rządu

Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych koronawirusowych ograniczeń w hotelach i handlu - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Restrykcje miałyby zacząć obowiązywać zaraz po świętach.

12:15 Ciechocinek

Szpital tymczasowy w Ciechocinku (Kujawsko-pomorskie) na 250 łóżek jest gotowy. Na razie nie będzie przyjmować pacjentów ze względu na ustabilizowanie się poziomu zachorowań na Covid-19 - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Placówka została utworzona na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego.

12:14 Brandenburgia zmienia zasady w małym ruchu granicznym

Premier landu Brandenburgia na wschodzie Niemiec, Dietmar Woidke, zapowiedział zmiany w małym ruchu granicznym z Polską w związku z sytuacją epidemiczną. Od środy krótsze niż doba wyjazdy nie będą już zwolnione z obowiązku 10-dniowej kwarantanny - ogłosił. Dotyczy to szczególnie osób, które wyjeżdżają do Polski na zakupy lub zatankować samochód.

Sprzedaż materiałów pirotechnicznych zostaje w Brandenburgii zabroniona.

Istnieją jednak wyjątki dotyczące ruchu granicznego z ważnych powodów - osoby dojeżdżające do pracy oraz uczniowie i studenci uczęszczający do placówki oświatowej w sąsiednim kraju nie muszą być odbywać kwarantanny.

W ciągu ostatnich siedmiu dni 118 osób w Brandenburgii zmarło z powodu koronawirusa.

Od środy do 10 stycznia w Niemczech obowiązywać będzie twardy lockdown. Zamknięte zostaną m.in. sklepy z wyjątkiem tych z artykułami pierwszej potrzeby oraz szkoły.

12:06 Tarcza 6.0 z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z Covid-19, tzw. tarczę 6.0 - podała Kancelaria Prezydenta RP. Pomoc w postaci m.in. zwolnienia ze składek ZUS trafi do firm z ok. 40 branż.

11:55 Oszust wpadł przez brak maseczki

Policjanci z Opola zatrzymali 44-latka poszukiwanego przez austriacki wymiar sprawiedliwości za oszustwa. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, bezpośrednim powodem zatrzymania był brak maseczki zakrywającej nos i usta.

Do zatrzymania doszło na jednej z ulic Opola. Patrolujący ulicę Opola funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który nie miał wymaganej przepisami osłony ust i nosa. Podczas legitymowania zatrzymany zaczął się nerwowo zachowywać.

Policjanci postanowili go przeszukać. Przy 44-latku znaleziono marihuanę. Po sprawdzeniu tożsamości zatrzymanego w policyjnych kartotekach okazało się, że jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez służby austriackie za liczne oszustwa, w których poszkodowani stracili ponad 42 tysiące euro.

Mężczyzna trafił do aresztu i czeka na decyzję w sprawie ekstradycji do Austrii.

11:51 Francja

Premier Francji Jean Castex zaapelował, by dzieci, które mają możliwość pozostania w domach, nie szły do szkoły w czwartek i piątek, tj. przed przerwą świąteczną, by przed Bożym Narodzeniem ograniczyć ryzyko zakażeń.

W wywiadzie dla radia Europe 1 Castex powołał się na wytyczne Rady Naukowej przy francuskim rządzie.

Wcześniej minister edukacji Jean-Michel Blanquer powiedział agencji AFP, że uczniowie, którzy nie pojawią się w szkole w ciągu dwóch ostatnich dni przed świąteczną przerwą, zostaną usprawiedliwieni, o ile ich rodzice poinformują o tym szkołę.

Castex poradził też - znów powołując się na rekomendację Rady Naukowej - by ci, którzy chcą święta spędzić z rodziną, wcześniej odbyli tygodniową samoizolację. 

11:10 Rosja

W Rosji w ciągu minionej doby 577 osób zmarło z powodu Covid-19 - poinformował sztab ds. walki z pandemią koronawirusa. Dobowy przyrost zgonów jest wyższy o ponad 120 przypadków od danych z poniedziałku, gdy sztab informował o 450 zmarłych pacjentach.

Od poniedziałku wykryto 26 689 nowych zakażeń. Liczba infekcji od początku pandemii wzrosła do 2 707 945, a liczba osób zmarłych na Covid-19 do 47 968.

10:50 Testy

W ciągu doby wykonano ponad 30,6 tys. testów na koronawirusa.

10:27 NOWE DANE MINISTERSTWA ZDROWIA

Ministerstwo Zdrowia informuje o 6 907 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 349 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 147 446 zakażonych. Nie żyje 23 309 spośród nich.

10:15 Dane resortu zdrowia nt. zajętych łóżek covidowych i respiratorów

W szpitalach zajętych jest 19 210 spośród 36 799 łóżek dla pacjentów covidowych. 1 739 chorych wymaga respiratora. Wolnych jest 1 359 takich urządzeń.

Na kwarantannie pozostaje 177 899 osób. Nadzorem epidemiologicznym objęto 11 433 osoby.

09:18 Włochy

We Włoszech konieczne jest zaostrzenie restrykcji w ramach walki z pandemią, by za wszelką cenę uniknąć jej trzeciej fali - oświadczył premier Giuseppe Conte w wywiadzie dla dziennika "La Stampa".

O zaostrzenie przepisów zaapelował wczoraj do rządu komitet techniczno-naukowy, który mu doradza. Apel wystosowano po tym, gdy w miniony weekend w wielu włoskich miastach zanotowano niespotykane od tygodni tłumy na ulicach i - mimo pandemii koronawirusa - typowy klimat gorączkowych przedświątecznych zakupów, bez przestrzegania dystansu społecznego.

Także w tych dniach liczba zmarłych we Włoszech od początku pandemii wzrosła do najwyższego w Europie poziomu, przekraczając 65 tysięcy.

08:48 Ukraina

Na Ukrainie potwierdzono 8416 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, wyzdrowiało 16 150 osób, a 233 zainfekowanych zmarło - przekazał ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

W poniedziałek przeprowadzono ok. 56 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym ok. 32 tys. metodą PCR.

Łącznie zakażenie SARS-CoV-2 na Ukrainie wykryto dotąd u 909 082 osób. Od marca zmarło 15 480 zakażonych, a 522 868 osób uznano za ozdrowieńców. 

08:00 Dr Lidia Stopyra o Narodowym Programie Szczepień

"Kolejność grup, które będą szczepione przeciw Covid-19, jest dobra, ale obawiam się samej organizacji tego planu" - powiedziała o Narodowym Programie Szczepień specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra. Jej zdaniem zaszczepiony personel ma szansę na "nową jakość życia".

07:37 Choinki dla medyków od słuchaczy RMF FM

RMF FM od poniedziałku ruszyło z akcją "Choinki dla medyków od słuchaczy RMF FM"! Odwiedzamy szpitale covidowe, żeby w imieniu naszych słuchaczy podziękować służbie medycznej za poświęcenie w walce z pandemią. Dziś będziemy w Zielonej Górze, Poznaniu i w Łodzi.

07:36 Szkolenia policjantów w czasie pandemii

Kurs podstawowy policjantów jest w dobie pandemii koronawirusa krótszy od kursu podstawowego strażników gminnych. Chodzi o pierwsze szkolenie funkcjonariuszy, po którym trafiają do służby. Policyjny kurs został skrócony z uwagi na pandemię decyzją komendanta głównego.

07:34 Szczepionka

Skutki uboczne podania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestników badania. To świetna informacja dla seniorów - podkreślił w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

Jak tłumaczył, szczepionka przeciw SARS-CoV-2 jest bezpieczna, a ewentualne objawy niepożądane po podaniu preparatu Pfizer i BioNTech "nie różnią się zasadniczo od tych, których można się spodziewać po innych szczepieniach przeciwko chorobom wirusowym".

07:30 Indie

22 065 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Indiach w ciągu minionej doby i zmarły 354 zakażone osoby - wynika z anych ministerstwa zdrowia tego kraju. To najniższa liczba nowych zakażeń od 4 lipca.

Liczba nowych przypadków jest niższa o ponad 5 tys. od tej z poprzedniego dnia, a wtorek jest piątym kolejnym dniem, w którym poinformowano, że dzienny bilans spadł. Odkąd Indie osiągnęły szczyt fali zakażeń we wrześniu na poziomie prawie 100 tys. infekcji dziennie, krzywa zachorowań wykazuje stały trend spadkowy.

06:30 Niemcy

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha poinformował o 14 432 nowych przypadkach koronawirusa w Niemczech zarejestrowanych podczas ostatniej doby. Na Covid-19 zmarło 500 pacjentów.

Łączna liczba zainfekowanych od początku pandemii wzrosła do 1 351 510, zaś liczba zgonów do 22 475.

W środę wprowadzony zostanie w Niemczech lockdown, który obowiązywać będzie do najmniej do 10 stycznia. Władze zakazują opuszczania domów bez konieczności, otwarte będą tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte będą szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

06:24 Chile

Mimo wezwań ze strony chilijskich władz do pozostania w domu, prawie ćwierć miliona turystów przybyłych do regionu Araukanii na południu Chile obserwowało zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca.

06:23 Brazylia

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Brazylii 25 193 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 433 kolejne zgony - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Łączna liczba przypadków zakażeń od początku pandemii wzrosła do 6 927 145, liczba ofiar śmiertelnych do 181 835.

Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, w którym stwierdzono ponad 6 mln zakażeń. Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych.

06:22 Meksyk

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Meksyku 5930 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 345 kolejnych zgonów - poinformowało meksykańskie ministerstwo zdrowia.

Od początku pandemii w Meksyku według oficjalnych danych zdiagnozowano 1 255 974 przypadki zakażenia koronawirusem. Na Covid-19 zmarły 114 298 osób.

06:10 Szczepienia w Polsce

Podczas dzisiejszych obrad rząd ma przyjąć uchwałę dotyczącą Narodowego Programu Szczepień.

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 rząd ogłosił w minionym tygodniu. Według założeń, celem Programu jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. W pierwszej kolejności szczepienia prowadzone mają być wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych, powyżej 65. roku życia.

Zaszczepienie ma być potwierdzone w specjalnym systemie, a pacjent otrzyma też zaświadczenie, umożliwiające korzystanie z ułatwień. W projekcie przewidziano m.in., że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia i nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będą także musiały odbywać kwarantanny w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.