Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie, największe na świecie targi motoryzacyjne, odwołane z powodu zagrożenia koronawirusem. Szwajcaria podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich imprez, w których miałoby wziąć udział 1000 osób lub więcej. Targi w Genewie miały rozpocząć się 5 marca.

W Genewie trwały już ostatnie przygotowania do 90. Międzynarodowego Salonu Samochodowego. W trakcie dwutygodniowej imprezy targi miało odwiedzić 660 000 ludzi - większość gości miała przyjechać do Genewy z zagranicy.    

Według organizatorów przesunięcie terminu otwarcia salonu na za kilka tygodni czy miesięcy byłoby zbyt kosztowne. Kolejny Międzynarodowy Salon Samochodowy odbędzie się w Genewie w 2021 roku.

Do 15 marca w Szwajcarii odwołane zostały wszystkie imprezy masowe, w których udział miało wziąć 1000 lub więcej osób. Zakaz będzie miał wpływ na wiele imprez planowanych w tym kraju.

W czwartek odwołano coroczny maraton narciarski w dolinie Engadyny na południu Szwajcarii - jeden z największych biegów narciarskich na świecie, gromadzący około 14 tys. uczestników.

Nie jest jasne, czy wprowadzony zakaz wpłynie na prace instytucji ONZ w Genewie, gdzie do 20 marca trwa sesja Rady Praw Człowieka. Instytucja ma eksterytorialny charakter, dlatego nie obowiązują jej szwajcarskie regulacje. Będziemy przyglądać się sytuacji i na bieżąco informować o podejmowanych decyzjach - przekazał rzecznik Rady Praw Człowieka Rolando Gomez.

W Szwajcarii koronawirusem zaraziło się 15 osób, około 100 poddanych jest kwarantannie.

IEM 2020 w Katowicach bez udziału publiczności

Zakaz udziału publiczności wprowadzono na rozpoczynających się dziś w Spodku w Katowicach Intel Extreme Masters. Taką decyzję podjął śląski wojewoda w związku z zagrożeniem związanym z koronowirusem.

Turniej zostanie rozegrany zgodnie z planem bez udziału publiczności i będzie transmitowany w internecie i w telewizji - napisano w komunikacie ESL Polska.

W zeszłym roku w imprezie wzięło udział 176 tys. ludzi. 

Epidemia koronawirusa COVID-19

Epidemia koronawirusa, wywołującego groźne zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Na świecie stwierdzono już ponad 83 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. W wyniku choroby wywoływanej przez ten drobnoustrój zmarło ponad 2,8 tys. ludzi.

Zdecydowaną większość zachorowań odnotowano w Chinach, w Europie największym ogniskiem Covid-19 są Włochy. Według tamtejszego ministerstwa zdrowia do czwartku stwierdzono 650 zakażeń, a 17 osób zmarło, w tym większość w graniczących ze Szwajcarią północnych regionach kraju.

W Polsce nie ma obecnie potwierdzonego przypadku koronawirusa.