Ryzyko konfliktu nuklearnego z Koreą Północną to obecnie najgroźniejszy kryzys na świecie - powiedział w Nowym Jorku sekretarz generalny ONZ. "Koniecznie musimy zapobiec wojnie" - podkreślił Antonio Guterres w rozmowie z dziennikarzami.

Ryzyko konfliktu nuklearnego z Koreą Północną to obecnie najgroźniejszy kryzys na świecie - powiedział w Nowym Jorku sekretarz generalny ONZ. "Koniecznie musimy zapobiec wojnie" - podkreślił Antonio Guterres w rozmowie z dziennikarzami.
Korea Płn. ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej /KCNA /PAP/EPA

Gutteres ponownie potępił próbę jądrową przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną. Wezwał też władze w Pjongjangu do respektowania międzynarodowych zobowiązań.

Temat kryzysu na Półwyspie Koreańskim powrócił też w kuluarach Trzeciego Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku na Dalekim Wschodzie Rosji. Prezydent Korei Płd. Mun Dze In powiedział prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że sytuacja na półwyspie jest skomplikowana z powodu prowokacji Pjongjangu i może stać się nieprzewidywalna, jeśli ten ich nie zaprzestanie. 

Kwestie bieżącej sytuacji na Półwyspie Koreańskim, w tym rozwijania przez Pjongjang programu nuklearnego i rakietowego, ma we Władywostoku omawiać oddzielnie z prezydentami Korei Południowej i Rosji premier Japonii Shinzo Abe. Jak skomentował przed wylotem do Rosji, Korea Północna musi zrozumieć, że "nie ma przed sobą jasnej przyszłości", jeśli wciąż będzie podążać obecną ścieżką. Dodał, że ten odizolowany kraj musi zmienić swoją politykę.
Japoński premier liczy na to, że przekona prezydenta Rosji do nałożenia ostrzejszych sankcji na Koreę Płn. w związku z jej ostatnią próbą nuklearną. Abe ma także omawiać z Putinem kwestie wzajemnej współpracy gospodarczej oraz traktatu pokojowego między obu krajami. 

Korea Płn. ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

W lipcu Pjongjang przeprowadził dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że "całe terytorium USA" jest w jego zasięgu.

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

(mpw)