Na polskich stronach internetowych trwa protest przeciw kontrowersyjnej umowie ACTA, którą 26 stycznia ma podpisać rząd Donalda Tuska. Na dostępnej na Facebooku liście stron, które przyłączyły się do protestu, jest już ponad 900 adresów.

Administratorzy wielu stron oflagowali je czarnymi paskami z napisem: "Niebawem tak może wyglądać internet. Nie dla ACTA!". Chodzi o popularne serwisy rozrywkowe jak wykop.pl, demotywatory.pl czy kwejk.pl, wiele małych i dużych portali specjalistycznych oraz strony organizacji - np. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Część stron uczestniczących w proteście została na godzinę całkowicie wyłączona. Nie działał m.in. wykop.pl. 26 stycznia w Tokio nasz Rząd zamierza podpisać międzynarodowe porozumienie ACTA, które pod pretekstem ochrony interesów posiadaczy własności intelektualnej umożliwi łamanie naszych podstawowych praw. Na znak protestu wspólnie z zaprzyjaźnionymi serwisami postanowiliśmy w godz. 19:00 - 20:00 wyłączyć nasze serwery - taki tekst pojawił się na czarnym tle strony, obok listy zarzutów w sprawie ACTA. Serwery wyłączyły też między innymi demotywatory.pl, kwejk.pl, antyweb.pl czy joemonster.pl.

Padła strona premiera

Po weekendowych atakach hakerów, protestujących przeciwko ACTA, dopiero we wtorek wieczorem udało się uruchomić stronę premiera i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wcześnie na stronie Donalda Tuska pojawiał się komunikat: Serwis www.premier.gov.pl jest niestety niedostępny. Pracujemy nad jego przywróceniem. Do czasu ponownego uruchomienia serwisu zapraszamy na nasze profile na portalach społecznościowych Facebook, Twitter oraz Blip.

Działają natomiast zaatakowane w weekend strony Sejmu, ministerstwa kultury oraz strona ministra spraw zagranicznych www.radeksikorski.pl.

Czym jest ACTA?

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Porozumienie ACTA zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę Unii. Czeka obecnie na ratyfikację przez Parlament Europejski. Podpisanie umowy przez poszczególne kraje - w tym przez Polskę - oznacza jednak zgodę na zmianę niektórych przepisów karnych. Według artykułu 39. ACTA ostateczną datą na jego podpisanie jest 31 marca 2013 roku.

Czytaj specjalny raport RMF24, poświęcony kontrowersyjnym ustawom ACTA, SOPA i PIPA!