Aleksandra Mirosław zajęła czwarte miejsce w finale olimpijskich zawodów w kombinacji we wspinaczce sportowej w Tokio. Złoty medal zdobyła Słowenka Janja Garnbret, a za nią uplasowały się Japonki - Miho Nonaka i Akiyo Noguchi. Polka świetnie zaczęła olimpijski finał, ustanawiając rekord świata we wspinaczce na czas.

Czasówka

Aleksandra Mirosław prowadziła po czasówce, pierwszej z trzech konkurencji w olimpijskich zawodach w kombinacji we wspinaczce sportowej w Tokio. Polka w finale tej konkurencji ustanowiła rekord świata wynikiem 6,84.

Osiem zawodniczek rywalizowało systemem pucharowym. W ćwierćfinale Polka była szybsza od Chaehyun Seo z Korei Południowej, w półfinale od Japonki Akiyo Noguchi, a w finale od Francuzki Anouck Jaubert. To właśnie w decydującym biegu ustanowiła rekord świata - 6,84. Wcześniej uzyskała czasy 7,49 i 7,03.

Poprzedni najlepszy rezultat należał do Rosjanki Julii Kapliny - 6,96.

Bouldering

W boulderingu - drugiej z trzech konkurencji w olimpijskich zawodach w kombinacji we wspinaczce sportowej w Tokio - Aleksandra Mirosław była najsłabsza - ósma.

Prowadzenie

Zgodnie z przewidywaniami także w prowadzeniu Aleksandra Mirosław była najsłabsza w gronie ośmiu uczestniczek.

W punktacji łącznej Mirosław zgromadziła więc 64 punkty (1x8x8). Garnbret miała zaledwie pięć (5x1x1), Nonaka 45 (3x3x5), a Noguchi również 64 (4x4x4). O tym, że Japonka została sklasyfikowana przed Polką zadecydowało to, że była od niej lepsza w dwóch konkurencjach.

Występ Mirosław z trybun oglądała trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

Śledź poczynania Polaków na igrzyskach olimpijskich w Tokio:

Debiut wspinaczki na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Wspinaczka sportowa debiutuje w programie igrzysk olimpijskich.

Zawodniczki rywalizują w kombinacji, na którą składa się:

• czasówka,
  • bouldering,
  • prowadzenie.

O ostatecznej kolejności decyduje iloczyn miejsc zajętych we wszystkich konkurencjach.

Aleksandra Mirosław specjalizuje się w sprincie, w którym dwukrotnie (2018 i 2019) zdobywała mistrzostwo świata. W kombinacji w 2019 roku była czwarta.