Rafał Wilk wywalczył w Rio de Janeiro złoty medal paraolimpijski w jeździe indywidualnej na czas w kolarstwie ręcznym (handbike). To trzeci krążek z tego kruszcu 41-letniego zawodnika. Dwa poprzednie zdobył cztery temu w Londynie. Anna Harkowska zdobyła w Rio de Janeiro srebrny medal XV Paraolimpiady w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas w kategorii C5. Trasę długości 20 km pokonała w 28.52,79.

Rafał Wilk (zdj. archiwalne) /Marcin Bielecki /PAP

Wilk pokonał 20-kilometrową trasę w 27.39,31. Drugi był Austriak Thomas Fruhwirth - 27.49,31, a trzeci Niemiec Vico Merklein - 28.42,34. Na ósmej pozycji sklasyfikowany został Arkadiusz Skrzypiński (Klub Sportowy Inwalidów Start Szczecin) - 30.12,01.

Przed rozpoczęciem rywalizacji Wilk był pewny siebie i nie obawiał się, że w jego przypadku zadziała "klątwa chorążego".

Przyszedł czas, by ją wreszcie złamać - podkreślił sportowiec z Łańcuta, który w czwartek przystąpi do wyścigu ze startu wspólnego.

Wilk w przeszłości był żużlowcem. Miał wypadek podczas meczu ligowego 10 lat temu, w wyniku którego stracił władzę w nogach. Później próbował sił w narciarstwie zjazdowym na nartach jednośladowych (mono ski) oraz kolarstwie na rowerze z napędem ręcznym.

Srebrny medal zdobyła na paraolimpiadzie w Rio Anna Harkowska - w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas w kategorii C5. Trasę długości 20 km pokonała w 28.52,79. Zwyciężyła Brytyjka Sarah Storey - 27.22,42, a trzecia była Amerykanka Samantha Bosco - 29.04,66.

Urodzona w Świnoujściu 36-letnia Harkowska wcześniej rywalizowała w Rio na torze, zajmując czwarte miejsce w wyścigu na dochodzenie. Do podium zabrakło jej 0,04 sekundy. O tyle szybsza była... Bosco. Natomiast na 500 m zawodniczka Olsztyńskiego Klubu Sportowego Warmia i Mazury była 13.

Jak podkreśliła absolwentka Instytutu Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, srebro bardzo ją lubi, bowiem cztery lata temu w Londynie wywalczyła trzy krążki w tym kolorze. W dorobku ma także medale mistrzostw Polski w rywalizacji z zawodniczkami pełnosprawnymi.

Harkowska w młodości uprawiała maraton, triathlon i kolarstwo w klubie Gryf Szczecin. W 2002 roku została potrącona przez samochód. W wyniku wypadku straciła kość strzałkową i jeden staw skokowy, a jej noga nie powróciła do pełnej sprawności. Pomimo tego zdecydowała się powrócić do sportu i rozpoczęła treningi kolarskie.

Polscy sportowcy zdobyli dotychczas w Rio de Janeiro 22 medale – pięć złotych, dziesięć srebrnych oraz siedem brązowych i zajmują 12. miejsce w tej klasyfikacji. Na pierwszym są Chiny – 149 (63-51-35).