„Grozi nam katastrofa klimatyczna, jesteśmy coraz bliżej punktu, w którym już nie będzie odwrotu” ostrzega w rozmowie z RMF FM fizyk atmosfery, prof. Szymon Malinowski. Naukowiec wskazuje, że polska jest na etapie myślenia o ekologii i inwestycjach energetycznych sprzed kilkudziesięciu lat.

Musimy zmienić sposób działania i myślenia o klimacie - apeluje w rozmowie z RMF FM profesor Szymon Malinowski. Uczony wskazuje, że zagrożenie katastrofą klimatyczną jest już bardzo duże.

Jesteśmy już na etapie, że do końca tej katastrofy nie powstrzymamy - wskazuje fizyk atmosfery. Prof. Malinowski w rozmowie z Grzegorzem Kwolkiem zauważył, że zjawiska związane ze zmianami klimatu, które są dostrzegalne w Polsce to "drobiazg w porównaniu z tym, co niedawno działo się w Kanadzie, USA i na Syberii". Mowa tu m.in. o katastrofalnych w skutkach pożarach. 



My w rachunku ekonomicznym nie liczymy kosztów odłożonych, które przynosi nam globalne ocieplenie. Przyjdzie nam za nie zapłacić, kiedy będziemy starsi lub naszym dzieciom - stwierdził prof. Malinowski. 

Cytat

Nie chodzi tylko o to, żebyśmy jeździli samochodami elektrycznymi, ale chodzi o to, żeby te samochody elektryczne zużywały mało środowiska. To znaczy, żeby one były lekkie i nieduże. Nie chodzi o to, żeby coś było elektryczne czy hybrydowe. Liczy się całkowity ślad środowiskowy i całkowite emisje także przy wytworzeniu i utylizacji danego produktu
prof. Szymon Malinowski

Paribas Green Film Festival

Już 15 sierpnia startuje 4. BNP Paribas Green Film Festival. Osiem festiwalowych dni, siedem plenerowych kin, kilkaset godzin pokazów, warsztatów i dyskusji dotyczących problemów, z jakimi mierzy się nasza planeta. Po raz kolejny Kraków stanie się filmową stolicą ekologicznego kina!

Centralnym miejscem festiwalu jak co roku będzie Miasteczko Festiwalowe na Bulwarach Wiślanych u podnóża Wawelu, ale widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy festiwalowe także w sześciu innych klimatycznych kinach plenerowych na terenie całego Krakowa, m.in. na plaży, w parkach, a także na Rynku Głównym.

Filmy konkursowe, zostaną zaprezentowane w kilku cyklach tematycznych takich jak: Zielone Kłamstwa, Pokolenie Grety, Niewolnicy konsumpcji, Władcy jedzenia czy Dwa stopnie do piekła. Wśród 76 zakwalifikowanych tytułów z całego świata zobaczycie m.in. dokument "Watson" o kapitanie Paulu Watsonie — założycielu organizacji Sea Shepherd. "Siostry rzeki" w reżyserii Cecylii Malik to podróż Wisłą, od jej źródeł, aż po ujście.  Na festiwalu pojawi się też "Nadzieja umiera ostatnia" — film Jonathana L. Ramseya, twórcy obrazu "Można panikować", o grupie młodych polskich aktywistów.

BNP Paribas Green Film Festival potrwa do 22 sierpnia 2021 roku w Krakowie. Filmy festiwalowe będzie można również oglądać także online w serwisie VOD GREEN FESTIVAL: www.vod.greenfestival.pl