W wakacje będziemy towarzyszyć Wam podczas wypoczynku nad wodą. Podpowiemy, gdzie znaleźć czyste plaże, wyjątkowe kąpieliska i przede wszystkim, co zrobić, żeby wypoczywać bezpiecznie. Nasz wakacyjny cykl zaczęliśmy od wizyty w mieście, o którym mówi się, że jest pływającym ogrodem. Byliśmy na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie!

Gdy spojrzymy na mapę, plaża miejska na Wyspie Grodzkiej znajduje się dokładnie po środku Szczecina, na Odrze. Roztacza się tam imponujący widok na szczecińskie Wały Chrobrego. Plaża została usypana z prawdziwego morskiego piasku. Choć w Odrze nie można pływać, jest to jednak idealne miejsce na leni relaks na kocu, leżaku czy przy kawiarnianym stoliku.

Miejsce jest otoczone wodą. Z jednej strony widać przepływające barki, z drugiej znajduje się marina jachtowa.

Formalnie plaża położona jest nad morzem. Choć poszukiwanie bałtyckich fal w stolicy Zachodniopomorskiego na nic się nie zda, zgodnie z przepisami Odra - aż do Trasy Zamkowej - traktowana jest jak wewnętrzne wody morskie. Nie jest więc prawdą, że Szczecin nie leży nad morzem. W mieście jest tyle wody, że naprawdę nie trzeba jechać na wybrzeże.

Atrakcje Szczecina

Szczecin leży nad Odrą, a w zasadzie nad dwoma Odrami. Druga co do długości rzeka w Polsce rozgałęzia się na dwie odnogi: zachodnią i wschodnią, zwaną też Regalicą. Pomiędzy leży tak zwane Międzyodrze.

To istny labirynt większych i mniejszych kanałów pomiędzy większymi i mniejszymi wysepkami. W większości całkowicie dzikimi. To raj dla kajakarzy.

Tras po Międzyodrzu jest mnóstwo. Za każdym razem można odkrywać zakątki, w których jeszcze się nie było.

W mieście działają wypożyczalnie kajaków. Można wybrać się też na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem i od strony wody obejrzeć tzw. szczecińską Wenecję.. To znajdujące się w rejonie dworca PKP budynki dawnej wytwórni alkoholu.

Kto nie ma siły wiosłować może popłynąć tam motorówką. Niedaleko Mostu Długiego działa miejska wypożyczalnia motorówek. Nie trzeba mieć uprawnień, żeby z nich skorzystać. Każdy przechodzi krótkie szkolenie, dostaje kapoki, mapę i może ruszać w nieznane.

Jezioro Dąbie

Motorówką można dopłynąć aż do jeziora Dąbie. To jedno z największych jezior w Polsce. Nad jego brzegami mieszczą się mariny jachtowe.

Na Dąbiu żeglarstwa uczą się dzieci. Jezioro jest tak wielkie, że na jego opłynięcie potrzeba całego dnia.

Obowiązkowym punktem wycieczek po Dąbiu jest wrak "betonowca". Statku wybudowanego przez Niemców pod koniec wojny.

Jednostki betonowe miały być tańszą alternatywą dla tradycyjnych statków ze stali.

Wrak takiego właśnie betonowego okrętu można oglądać na Dąbiu. Z Dąbia niedaleko jest też nad Zalew Szczeciński. Dopłynięcie jachtem nad morze do Świnoujścia zajmuje od kilku do nawet kilkunastu godzin.

W samym Szczecinie większych i mniejszych jezior i stawów jest około 20.

Strzeżone kąpieliska znajdują się nad jeziorem Głębokim oraz na Regalicy w Dziewokliczu.

Olbrzymią popularnością cieszy się też kompleks basenów pod gołym niebem. Kąpielisko Arkonka w gorące dni jest oblegane przez całe rodziny.

Opracowanie: