Świat sportu w 2010 roku zdominowały XXI Igrzyska Olimpijskie w Vancouver i mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA. W Kanadzie biało-czerwoni zdobyli sześć medali. Aż trzy krążki przywiozła Justyna Kowalczyk, która po 38 latach wywalczyła dla Polski złoty medal. Dwukrotnie wicemistrzem olimpijskim został Adam Małysz. Mundial w RPA zdominowali Hiszpanie. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego pokonali w wielkim finale Holandię 1:0. "Orły" Smudy nie zakwalifikowały się do turnieju.

W dniach 30 grudnia - 6 stycznia odbył się 58. Turniej Czterech Skoczni. Triumfował Austriak Andreas Kofler. Adam Małysz zajął 9. miejsce.
Justyna Kowalczyk jako pierwsza Polka triumfowała w prestiżowych zawodach Tour de Ski. 10 stycznia, biegaczka z Kasiny Wielkiej we wspaniałym stylu wygrała ostatni etap zawodów we włoskim Val di Fiemme, wyprzedzając Petrę Majdic i Ariannę Follis.
31. edycja Rajdu Dakar odbyła się na bezdrożach Argentyny i Chile. W rywalizacji, która toczyła się od 1 do 16 stycznia wzięło udział czternastu Polaków. W klasyfikacji ogólnej zwyciężył Hiszpan, Carlos Sainz.
Polscy szczypiorniści zajęli 4. miejsce podczas ME, które odbyły się w Austrii (19-31 stycznia). Najlepsi okazali się mistrzowie świata Francuzi. Trójkolorowi pokonali w półfinale podopiecznych Bogdana Wenty, a w wielkim finale nie dali szans Chorwatom.
7 lutego - Tomasz Adamek pokonał jednogłośnie na punkty Amerykanina Jasona Estradę.
W dniach 12-28 lutego w Kanadzie odbyły się XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Do Vancouver pojechało 46. polskich sportowców.
13 lutego - Adam Małysz zdobył srebrny medal podczas konkursu skoków narciarskich na skoczni normalnej (HS 106) . Polak stracił siedem punktów do Simona Ammanna.
17 lutego - Justyna Kowalczyk wywalczyła swój pierwszy medal w Kanadzie. Zwyciężczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich zajęła drugie miejsce podczas sprintu techniką klasyczną. Jako pierwsza linię mety minęła Norweżka Marit Bjoergen.
19 lutego - Podczas biegu na 15 km techniką łączoną mistrzyni świata na tym dystansie z Liberca wywalczyła brązowy medal Kowalczyk finiszowała za Marit Bjoergen i Anną Haag.
20 lutego - Drugie "srebro" zdobył Adam Małysz.Po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Simon Ammann ze Szwajcarii. Na najniższym stopniu podium stanął Gregor Schlierenzauer.
27 lutego - Na ten dzień cała Polska czekała od 1972, kiedy w Sapporo złoty medal olimpijski zdobył Wojciech Fortuna. 38 lat później złoty medal olimpijski zawisł na szyi Justyny Kowalczyk. 27-letnia zawodniczka, na ostatnich metrach biegu na 30 km techniką klasyczną, okazała się lepsza od Marit Bjoergen.
27 lutego - Ogromną niespodziankę sprawiły kibicom w kraju polskie panczenistki. Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska wywalczyły brązowy medal w wyścigu drużynowym. Polki wyprzedziły o ponad półtorej sekundy ekipę USA. Złoto zdobyły reprezentantki Niemiec, srebro - Japonki.
Zgasł olimpijski znicz. Igrzyska olimpijskie w Vancouver przeszły do historii
10 marca - Na dopingu przyłapana została polska biegaczka - Kornelia Marek. Biegaczka zapewniała, że jest niewinna. Wyniki próbki B potwierdziły jednak przyjmowanie niedozwolonych substancji przez Marek. W konsekwencji Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zdyskwalifikowała polską biegaczkę na dwa lata.
31 marca - Justyna Kowalczyk drugi raz z rzędu wywalczyła Kryształową Kulę za zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Polka jako pierwsza zawodniczka w historii przekroczyła magiczną granicę 2000 punktów.
W dniach 19 - 21 marca - odbyły się Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich w Planicy (Słowenia). Konkurs indywidualny wygrał Simon Ammann. Adam Małysz uplasował się tuż za podium. W konkursie drużynowym bezkonkurencyjni byli Austriacy.
25 kwietnia - Tomasz Adamek pokonał na punkty (114:114, 115:113, 117:111) Amerykanina Chrisa Arreolę. Pojedynek w kalifornijskim Ontario był dla polskiego pięściarza trzecim w wadze ciężkiej.
15 maja - Piłkarze Lecha Poznań pokonali 2:0 Zagłębie Lublin i zapewnili sobie tytuł mistrzów Polski. Dla drużyny z Wielkopolski był to 6. triumf w historii klubu.
6 czerwca - Mistrzyni świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk podczas Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego Enea Cup w Bydgoszczy poprawiła własny rekord globu, posyłając młot na odległość 78,30 metrów.
11 czerwca - 11 lipca - Po raz pierwszy w historii piłkarski mundial zawitał do Afryki. Mistrzostwo świata wywalczyli Hiszpanie, którzy pokonali w finale Holandię 1:0. Biało-czerwoni nie wywalczyli kwalifikacji na turniej do RPA.
25 lipca - Alberto Contador z grupy Astana po raz trzeci zwyciężył w Tour de France W grudniu kolarza oskarżono o doping. Sprawa znajdzie swój finał przed sądem
25 lipca - Polskie szpadzistki wywalczyły złoty medal podczas mistrzostw Europy
25 lipca - 1 sierpnia - Odbył się Drużynowy Puchar Świata na żużlu 2010. Po raz drugi z rzędu pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Polski.
27 lipca - 1 sierpnia -Barcelona gościła najlepszych lekkoatletów Starego Kontynentu. W Hiszpanii biało-czerwoni wywalczyli dziewięć medali i w klasyfikacji medalowej zajęli 8. pozycję. Na najwyższym stopniu podium stanęli Marcin Lewandowski i Piotr Małachowski. Srebro zdobyli Majewski i Grzegorz Sudoł w chodzie na 50 km, a brąz Kszczot, Włodarczyk, Przemysław Czerwiński w skoku o tyczce, Joanna Wiśniewska w rzucie dyskiem oraz sztafeta kobiet 4x100 m. Po powrocie do kraju medalistów powitali kibice.
7 sierpnia - Zwycięzcą 67. Tour de Pologne został Irlandczyk Daniel Martin z ekipy Garmin-Transitions. Sylwester Szmyd zakończył wyścig na szóstym miejscu, a Marek Rutkiewicz - na ósmym.
22 sierpnia - Tomasz Adamek wygrał jednogłośnie na punkty (117:111, 118:111, 118:110) z Amerykaninem Michaelem Grantem .
23 sierpnia - Amerykańskie media ogłosiły rozpad małżeństwa Tigera Woodsa i szwedzkiej modelki Elin Nordegren. Najsłynniejszy golfista świata stał się bohaterem jednego z najgłośniejszych skandali obyczajowych. Wówczas wyszło na jaw, że wielokrotnie zdradzał swoją żonę.
4 września - Maja Włoszczowska została mistrzynią świata w kolarstwie górskim
24 września - 10 października - Siatkarze reprezentacji Brazylii wywalczyli złoty medal siatkarskich mistrzostw świata. Zawodnicy Bernardo Rezende pokonali w wielkim finale Kubańczyków 3:0. Mistrzowie Europy nie sprostali oczekiwaniom i po porażce z Bułgarią w drugiej fazie turnieju musieli wrócić do kraju.
25 września - Tomasz Gollob został indywidualnym mistrzem świata na żużlu. "Zrobiłem to dla wszystkich, którzy czekali na mój pierwszy tytuł mistrza świata, dla kibiców, dla kraju" - mówił Tomasz Gollob.
10 października - Rafał Sonik mistrzem świata. Rafał Sonik zajął drugie miejsce w XIII Rajdzie Faraonów, ostatniej eliminacji Mistrzostw Świata - Pucharu Świata FIM w rajdach długodystansowych. Reprezentujący barwy RMF FM zawodnik już wcześniej zapewnił sobie quadowy puchar świata i tytuł mistrza świata. To pierwszy puchar w historii polskich sportów motorowych zdobyty na czterech kołach.
29 października - 14 listopada - w Japonii rozegrane zostały mistrzostwa świata w piłce siatkowej kobiet. Na najwyższym stopniu podium stanęły Rosjanki. Podopieczne Jerzego Matlaka zakończyły zmagania na 9. miejscu.
14 listopada - Najmłodszym w historii Mistrzem Świata Formuły 1 został Mistrzem Świata Formuły 1 został Niemiec Sebastian Vettel z teamu Red Bull-Renault. 8. miejsce zajął Robert Kubica.
14 listopada - Francuz Sebastien Loeb, jadący samochodem Citroen C4 WRC, wygrał 66 Rajd Wielkiej Brytanii, tym samym zwyciężając po raz siódmy z rzędu w cyklu rajdów zaliczanych do Mistrzostw Świata w klasyfikacji WRC.
10 grudnia - Tomasz Adamek odniósł kolejne zwycięstwo w wadze ciężkiej. "Góral" pokonał przez nokaut techniczny w piątej rundzie Vinny'ego Maddalone.
16 grudnia - Lech Poznań pokonał 1:0 FC Salzburg 1:0. Tym samym mistrzowie Polski zapewnili sobie awans do drugiej fazy Ligi Europy.
21 grudnia - Marcin Gortat, jedyny Polak w NBA, zmienił klub. Gortat jest trzecim, po Cezarym Trybańskim i Macieju Lampe, Polakiem z drużynie Suns.
21 grudnia - Siatkarze PGE Skry Bełchatów wywalczyli klubowe wicemistrzostwo świata w katarskiej Dausze. Bełchatowianie polegli w finałowym starciu z Trentino BetClic 1:3.