Walia awansowała do ćwierćfinału Euro 2016. Pokonała 1:0 Irlandię Północną.

Piłkarze Walii świętujący awans do ćwierćfinału /CHRISTOPHE PETIT TESSON /PAP/EPA

1/8 finału: Walia - Irlandia Płn. 1:0 (0:0).

Bramki: 1:0 Gareth McAuley (75-samobójcza).

Żółta kartka - Walia: Neil Taylor, Aaron Ramsey. Irlandia Płn.: Stuart Dallas, Steven Davis.

Sędzia: Martin Atkinson (Anglia). Widzów 44 000.

Walia: Wayne Hennessey - Chris Gunter, James Chester, Ashley Williams, Ben Davies, Neil Taylor - Joe Allen, Joe Ledley (63. Jonathan Williams), Aaron Ramsey - Gareth Bale, Sam Vokes (55. Hal Robson-Kanu).

Irlandia Płn.: Michael McGovern - Aaron Hughes, Gareth McAuley (84. Josh Magennis), Craig Cathcart, Jonny Evans - Jamie Ward (69. Conor Washington), Corry Evans, Steven Davis, Oliver Norwood (79. Niall McGinn), Stuart Dallas - Kyle Lafferty.

Walia oraz Irlandia Północna to debiutanci w piłkarskich mistrzostwach Europy. W ćwierćfinale zagrają Walijczycy, którzy w meczu 1/8 finału wygrali 1:0. Zwycięstwo dało im samobójcze trafienie Garetha McAuleya w 75. minucie.

Ciekawsze fragmenty spotkania można praktycznie zliczyć na palcach jednej ręki. Gra głównie toczyła się w środkowej strefie boiska. W pierwszej połowie drużyna Irlandii Północnej dwukrotnie zmusiła do interwencji Wayne'a Hennesseya. W 10. minucie strzelał Stuart Dallas, a w 22. Jamie Ward.

Po przerwie natomiast inicjatywa zdecydowanie należała do Walijczyków. W 53. minucie niecelnie uderzał głową z jedenastu metrów Sam Vokes, a w 58. wymagającym wysiłku bramkarza Michaela McGoverna strzałem z rzutu wolnego popisał się Gareth Bale.

To właśnie skrzydłowy Realu Madryt, który w fazie grupowej zdobył trzy gole, przyczynił się do samobójczej bramki McAuleya. Bale mocno dośrodkował w pole karne, a 36-letni obrońca wślizgiem skierował piłkę do własnej siatki.

O awans do najlepszej czwórki Walia zagra ze zwycięzcą meczu Węgry - Belgia, który w niedzielę odbędzie się w Tuluzie.