Szwedzi po dwóch meczach mieli tylko punkt i potrzebowali zwycięstwa w spotkaniu z Belgią, by awansować do 1/8 finału. Natomiast "Czerwone Diabły" miały cztery punkty i promocję gwarantował im remis.

Szwecja kontra Belgia /ALI HAIDER /PAP/EPA

Piłkarze "Trzech Koron" pierwszą dogodną okazję stworzyli już w szóstej minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłka trafiła pod nogi Marcusa Berga, ale ten strzelił prosto w belgijskiego bramkarza. Mecz toczony był w szybkim tempie, jednak w pierwszej połowie tak naprawdę poważnie żadna drużyna nie zagroziła rywalowi.

Po przerwie długo nic ciekawego się nie działo. Czas działał na niekorzyść Szwedów, którzy nie potrafili zdobyć bramki. Do siatki trafił co prawda w 63. minucie Zlatan Ibrahimovic, ale chwilę wcześniej sędzia odgwizdał przewinienie Berga.

Belgowie awans do fazy pucharowej przypieczętowali w 84. minucie. Potężnym strzałem zza pola karnego Andreasa Isakssona pokonał Radja Nainggolan.

Żaden ze szwedzkich piłkarzy nie zdobył we Francji gola. Z Irlandią zremisowali 1:1, ale po samobójczym trafieniu.

W drugim meczu tej grupy, równolegle rozgrywanym, Irlandia pokonała Włochy 1:0 i zapewniła sobie awans z trzeciego miejsca. W 1/8 finału Belgia zagra z Węgrami, Włochy z Hiszpanią, a Irlandia z Francją.

Grupa E: Szwecja - Belgia.

Szwecja: 1-Andreas Isaksson - 14-Victor Lindeloef, 3-Erik Johansson, 4-Andreas Granqvist, 5-Martin Olsson - 7-Sebastian Larsson, 8-Albin Ekdal, 9-Kim Kaellstroem, 6-Emil Forsberg - 11-Marcus Berg, 10-Zlatan Ibrahimovic.

Belgia: 1-Thibaut Courtois - 16-Thomas Meunier, 2-Toby Alderweireld, 3-Thomas Vermaelen, 5-Jan Vertonghen - Yannick Carrasco, 4-Radja Nainggolan, 7-Kevin De Bruyne, 6-Axel Witsel, 10-Eden Hazard - 9-Romelu Lukaku.

Sędzia: Felix Brych (Niemcy).