2 maja to dzień szczególny - Święto Flagi Rzeczypospolitej. Od wielu lat obchodzimy to święto wspólnie z wami - słuchaczami RMF FM. W przeszłości z Biało-czerwoną zdobywaliśmy najwyższe góry, wysyłaliśmy ją balonami czy przemierzaliśmy kraj w sztafetach. Dziś również świętujemy, choć przez wyjątkową sytuację - w zupełnie inny sposób. Na Zamku Królewskim w Warszawie ułożyliśmy Morze Flag.

Na zielonej murawie ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie powstała wyjątkowa instalacja złożona z setek biało-czerwonych flag, ustawionych jedna obok drugiej.

To nawiązanie do naszej akcji sprzed roku. Dokładnie rok temu Morze Flag o tej porze odsłanialiśmy na krakowskich Błoniach. Teraz jest inna, nowa instalacja. Bo sytuacja w naszym kraju jest zupełnie inna niż przed rokiem. Jedno nie zmieniło się: biało-czerwone flagi znów dumnie powiewają na wietrze. I tworzą kontury mapy Polski. I ten widok znowu robi ogromne wrażenie.

W utworzeniu instalacji pomagali nam harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Nie spodziewałem się takiego efektu, takiej symetrii, takiej mozaiki, która się zgrywa, gdy się patrzy z różnych kątów. Z góry, jak się spojrzy z balkonu widać flagę Polski, która rozpościera się na centralnej części tego morza flag - mówi jeden z nich w rozmowie z RMF FM.

Murawa, na której powstała instalacja jest niemal taka, jak na stadionie piłkarskim. Spełniamy standardy trawy ze stadionów i pól golfowych, to jest najwyższy standard, to podobny trawnik, jednak będzie pełnił funkcję reprezentacyjną, nie chcielibyśmy, żeby odbywały się tu mecze piłkarskie, bo to nie ta ranga miejsca - mówi architekt krajobrazu Monika Drąg.

W miejscu, w którym postawiliśmy flagi, przez ostatnie kilkaset lat działo się wiele. Choć dziś wszystko jest perfekcyjne, tak były czasy, gdy ogród był zaniedbany.

To burzliwa historia, tak jak historia zamku, tu stały kiedyś baraki wojskowe, od roku możemy oglądać ogrody odnowione w całości - mówi Monika Drąg. 

Relacje ze święta można było śledzić zarówno na antenie, stronach jak i na fanpejdżach RMF24 i RMF FM. Reakcje Słuchaczy były entuzjastyczne.

"Zrobiliście Coś Pięknego i oby młodzież to zauważyła i powtórzyła w Następnym Roku Gratulacje!" - Irena

"Genialne! Wygląda to naprawdę pięknie. Szacun za pomysł i wykonanie" - Lidka

"Brawo za coś pięknego, za szacunek dla kraju, flagi i nas obywateli." - Włodzimierz

"Pięknie gratulacje za piękny gest w stronę flagi polskiej biało-czerwonej. Duży szacunek za taką akcję" - Kasia 

Kolejny rok, kolejna akcja RMF FM z okazji Święta Flagi

W 2019 roku biało-czerwone Morze Flag zalało krakowskie Błonia. Dziesięć tysięcy biało-czerwonych flag dumnie powiewających na wietrze to był oszałamiający, zapierający dech w piersiach widok!

2 maja 2018 i 2017 roku zorganizowaliśmy biało-czerwone sztafety. Najpierw nasza ekipa przemierzyła kraj z północy na południe - z Helu na Giewont, a następnie w odwrotnym kierunku: zaczęliśmy pod Tatrami, a zakończyliśmy na Pomorzu, na pokładzie ORP Błyskawica. Towarzyszyły nam gwiazdy muzyki i estrady, sportowcy, a także politycy.

W 2016 roku świętowaliśmy na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie w narodowe barwy przystroiliśmy Ratusz.

Rok wcześniej rozwiesiliśmy flagi na pięciu szczytach: Rysach, Babiej Górze, Śnieżce, Tarnicy i Łysicy.

W 2014 roku gigantyczną biało-czerwoną flagę wynieśliśmy balonem nad Bulwarami Wiślanymi w Krakowie na wysokość 152 metrów.

A wszystko zaczęło się akcją "Szaliki na pomniki" w 2013 roku.

ZOBACZ: Strona akcji "Zjednoczeni pod Biało-czerwoną"